Zespół z Zakładu Hydrobiologii zbadał wpływ obecności mikroplastików na konkurencję pomiędzy blisko spokrewnionymi ze sobą gatunkami zwierząt planktonowych

Zespół naukowczyń i naukowców z Zakładu Hydrobiologii Wydziału Biologii UW przeprowadził badania dotyczące ekologicznych aspektów obecności mikroplastików w środowisku wodnym, a dokładniej wpływu na konkurencję między blisko spokrewnionymi ze sobą gatunkami zwierząt planktonowych. Artykuł pod tytułem „The effect of microplastics on the interspecific competition of Daphnia został opublikowany w czasopiśmie „Environmental Pollution” (Impact Factor = 10.0).

Autorami pracy są pracownicy i doktoranci Zakładu Hydrobiologii Wydziału Biologii UW: mgr Marcin Żebrowski, mgr Ewa Babkiewicz, mgr Aleksandra Błażejewska, Szymon Pukos, Julia Wawrzeńczak, mgr Wojciech Wilczyński, dr hab. Mirosław Ślusarczyk, prof. ucz., dr Piotr Maszczyk oraz dr hab. Jacek Żebrowski, prof. ucz. z Instytutu Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Zanieczyszczenie środowisk wodnych mikrocząstkami plastiku (MP) jest obecnie jednym z najintensywniej badanych zagadnień w ekologii. Dotychczas podejmowano próby wyznaczenia rozmieszczenia i zagęszczenia MP w różnego typu środowiskach wodnych oraz oceny ich wpływu na organizmy wodne. Mniej uwagi poświęcono ocenie wpływu MP na ekologiczne interakcje między organizmami, w tym na konkurencję międzygatunkową.

Celem badań była weryfikacja hipotezy postulującej, że obecność MP może wpływać na wynik konkurencji międzygatunkowej na przykładzie wioślarek planktonowych z rodzaju Daphnia. Hipoteza została przetestowana w kilku długotrwałych eksperymentach laboratoryjnych przeprowadzonych w nieobecności lub obecności trzech rodzajów sferycznych MP – nieulegającego biologicznej degradacji polistyrenu i polietylenu oraz biodegradowalnego polihydroksymaślanu – podanych w stężeniach środowiskowych (0,2 mg × L-1). Eksperymenty zostały przeprowadzone dla 3 par współwystępujących gatunków Daphnia, analizując zmiany proporcji zagęszczeń dla każdej pary.

Uzyskane wyniki wskazują na to, że długotrwała ekspozycja na środowiskowe zagęszczenia biodegradowalnych i niebiodegradowalnych cząstek plastiku może wpływać na wynik konkurencji między gatunkami, tj. zmieniać względne ich zagęszczenia i możliwość ich współwystępowania.

Badania sfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki, projekt nr 2019/35/B/NZ8/04523.