Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

O Jednostce

Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego obejmuje osiem instytutów, ogród botaniczny, trzy stacje terenowe oraz pięć ogólnowydziałowych pracowni. Zatrudnia blisko 380 pracowników, w tym ponad 200 nauczycieli akademickich. Na wydziale studiuje ok. 700 studentów, prowadzi także swoje badania ok. 120 doktorantów. Główną siedzibą Wydziału jest gmach przy ul. Miecznikowa 1, część jednostek wewnętrznych zajmuje też pomieszczenia w sąsiednim Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych przy ul. Żwirki i Wigury 89, Ogród Botaniczny znajduje się w Alejach Ujazdowskich i sąsiaduje z Łazienkami Królewskimi, a stacje terenowe Wydziału są w Białowieży oraz na Mazurach – w Urwitałcie i w Pilchach.

Wydział Biologii UW kontynuuje tradycję założonego w 1816 r. Wydziału Umiejętności Filozoficznych Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie wykładano m.in. botanikę i zoologię. Ogród Botaniczny UW założono w 1818 r. Po zamknięciu uniwersytetu w 1831 r., badania biologiczne kontynuowano m.in. w Szkole Głównej (1862–9) i rosyjskim Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim (1869-1915), a po odnowieniu uniwersytetu w 1915 r. – na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym. Wydział Biologii jest samodzielną jednostką od 1969 r.

Więcej o strukturze Wydziału Biologii

Więcej o historii Wydziału Biologii