Wykłady otwarte: prof. dr. Paula Dentzien-Dias (FURG, Brazylia) i prof. dr. Heitor Francischini (UFRGS, Brazylia)

Instytut Biologii Ewolucyjnej Wydziału Biologii UW serdecznie zaprasza na wykłady badaczy: prof. dr. Pauli Dentzien-Dias z Universidade Federal do Rio Grande w Brazylii oraz prof. dr. Heitora Francischini z Universidade Federal do Rio Grande do Sul w Brazylii, które odbędą się 4 i 5 maja. Wykłady będą także dostępne online. Zapraszamy!

Paula Dentzien-Dias jest profesorką Geologii i Paleontologii w FURG (Universidade Federal do Rio Grande, Brazylia) i kuratorką kolekcji paleontologicznej Centrum Bioróżnorodności Subtropikalnej – FURG. Obecnie należy do Geological Society of London Books Advisors i jest zastępcą redaktora „Journal of the Brazilian Society of Paleontology”. Prof. dr. Heitor Francischini zaś jest adiunktem w UFRGS (Universidade Federal do Rio Grande do Sul), dyrektorem Irajá Damiani Pinto Museum of Paleontology, wicedyrektorem Center of Investigations on Gondwana (CIGo) oraz członkiem Sociedade Brasileira de Paleontologia (SBP).

Podczas wykładu prof. dr Dentzien-Dias przedstawi interakcje biotyczne w zapisie kopalnym – z ichnologicznego punktu widzenia. Omówione zostaną przykłady bioerozji na muszlach i kościach, które są różnymi dowodami drapieżnictwa i pasożytnictwa. Przedstawione zostanie również znaczenie badań koprolitów z rzadkim zachowaniem jaj pasożytów i bakterii oraz rekonstrukcja spodziewanej sieci troficznej. Prof. dr Francischini w swoim wystąpieniu przedstawi swoje badania dotyczące triasowych kręgowców i ich śladów z Brazylii. Następnego dnia zaplanowano warsztaty, podczas których prof. dr Dentzien-Dias i prof. dr Francischini wspólnie przedstawią sposoby pracy z kopalnymi koprolitami i zachowanymi w nich inkluzjami – dowodami interakcji biotycznych z przeszłości.

Harmonogram:

4 maja

• „Trace fossils: investigating biotic interactions in the fossil record” – prof. dr. Paula Dentzien-Dias / godz. 12.00 – 13.30 sala 102B, Wydział Biologii UW

Dołącz do spotkania Zoom: https://uw-edu-pl.zoom.us/j/97913910722?pwd=eFRuaWNxOUF6bjhyakhZWityVm1FUT09

• „Brazilian Triassic – beds, beasts and beyond” – prof. dr. Heitor Francischini / godz. 13.45 – 14.45 sala 102B, Wydział Biologii UW

Dołącz do spotkania Zoom: https://uw-edu-pl.zoom.us/j/96756917075?pwd=cHZ5Mmp5RG5BZEpQQ3d1d3BPWnM0dz09

5 maja

• „Analyzing coprolites and their inclusions” – prof. dr. Paula Dentzien-Dias i prof. dr. Heitor Francischini / godz. 12.30 – 14.30 sala 3.156, budynek CNBCh UW

Wykład prof. dr Dentzien-Dias wchodzi w skład wizyty mentoringowej w ramach Działania I.1.1/IV.1.1 „Program Mentor” należącym do Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

Wizyta odbywa się na zaproszenie zespołu PARADIVE (dr hab. Kenneth De Baets, dr Aleksandra Skawina, mgr Weronika Łaska), Instytutu Biologii Ewolucyjnej, Wydział Biologii, Uniwersytet Warszawski.

Fot. Prof. dr. Paula Dentzien-Dias