Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wykład prof. Lirana Carmela z The Hebrew University of Jerusalem w Izraelu

Zakład Fizjologii Zwierząt serdecznie zaprasza na wykład prof. Lirana Carmela, genetyka z The Alexander Silberman Institute of Life Sciences, The Hebrew University of Jerusalem w Izraelu. Spotkanie odbędzie się 23 maja 2023 r. (wtorek) o godz. 14:00 w sali 9B Wydziału Biologii UW.

Tematem wykładu będzie: Studying human evolution using ancient epigenetics. Seminarium będzie wygłoszone w języku angielskim.

Zmiany w regulacji genów są kluczowym motorem adaptacji ewolucyjnych. Jednak specyficzne zmiany regulacyjne, które zaszły podczas niedawnej ewolucji człowieka, są w dużej mierze nieznane, ponieważ RNA rzadko przeżywa w zapisie kopalnym, a odczytanie wzorców aktywności genów bezpośrednio z sekwencji DNA jest trudne. Badacze z grupy prof. Carmela opracowali metodę rekonstrukcji przedśmiertnych map metylacji DNA ze starożytnych sekwencji DNA. Metylacja DNA jest dobrze zbadaną modyfikacją epigenetyczną, która jest silnie powiązana z poziomami aktywności genów. Korzystając ze starożytnych map metylacji DNA, zidentyfikowano potencjalne zmiany regulacyjne odróżniające współczesnego człowieka od jego przodków i pokazano ich związek z ewolucją układu kostnego i nerwowego. Co więcej, podczas gdy oryginalna metoda rekonstrukcji wymagała wysokorozdzielczego sekwencjonowania starożytnego DNA, zmodyfikowano metodę tak, aby można ją było zastosować do słabiej zsekwencjonowanych genomów, umożliwiając włączenie tysięcy próbek do badań porównawczych epigenetyki w archaicznym DNA.

Prof. Carmel na co dzień zajmuje się wieloma tematami z dziedziny ewolucji molekularnej i genetyki, takimi jak ewolucja człowieka, paleoepigenetyka, paleogenetyka, biologia RNA czy wielowymiarowa analiza danych.

Seminarium na Wydziale Biologii wygłosi na zaproszenie dr Marty Maleszewskiej z Zakładu Fizjologii Zwierząt Wydziału Biologii UW i prof. Bożeny Kamińskiej z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego. Naukowiec odwiedzi Warszawę w związku z przygotowywaniem projektu „Human evolution through the lens of ancient DNA methylation: from prediction to function”.