Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wykład i warsztaty Erin Saupe profesorki paleobiologii z Uniwersytetu Oksfordzkiego

Instytut Biologii Ewolucyjnej serdecznie zaprasza na wykład oraz warsztaty prowadzone przez Erin Saupe profesorkę paleobiologii z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Wykład odbędzie się 27 czerwca, a warsztaty 28 czerwca.

Wykład pod tytułem „Występowanie gradientów różnorodności równoleżnikowej w czasie głębokim” odbędzie się 27 czerwca (wtorek) w godzinach 12.00-13.30 na Wydziale Biologii (ul. Miecznikowa 1, sala 102B). Będzie on koncentrował się na ilościowym określeniu pojawiania się gradientów różnorodności równoleżnikowej w obszarze morskim, od bezkręgowców bentosowych po otwornice planktonowe. Podczas wystąpienia Erin Saupe zagłębi się w temat potencjalnych mechanizmów napędowych odpowiedzialnych za większą różnorodność obserwowaną obecnie na niskich szerokościach geograficznych oraz odpowie na pytanie dlaczego ten sam wzorzec możemy nie zostać zaobserwowany w dłuższym odcinku czasu.

Warsztaty odbędą się 28 czerwca (środa) w godzinach 10.00-16.00 w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych (CNBCh, ul. Żwirki I Wigury 101, pok. 1.126). Stanowią one wprowadzenie do różnych podejść do modelowania nisz ekologicznych. Warsztat będzie mieszanką wykładów i ćwiczeń w środowisku R. Uprzejmie prosimy o zgłoszenie zainteresowanych tym wydarzeniem za pomocą  karty zgłoszeniowej zamieszczonej na dysku Google, aby oszacować liczbę osób i upewnić się, że uczestnicy otrzymają z wyprzedzeniem wytyczne dotyczące przygotowania. Do wykonania ćwiczeń wymagana jest pewna znajomość języka R; prosimy o przyniesienie własnego laptopa.

Erin Saupe wykorzystuje dane zarówno z organizmów kopalnych, jak i współczesnych, aby badać pochodzenie i zachowanie różnorodności biologicznej w geologicznych skalach czasowych. Aby zrozumieć, w jaki sposób gatunki reagują na warunki klimatyczne w czasie i przestrzeni, stosuje metody modelowania nisz ekologicznych, które łączą informacje środowiskowe (np. temperaturę i dostępność wody) z danymi dotyczącymi występowania gatunków. Jej badania wykazały, że informacje zebrane z zapisu kopalnego można wykorzystać do prognozowania, w jaki sposób dzisiejszy szybko zmieniający się klimat wpłynie na różnorodność biologiczną Ziemi. Prognozy te mogą z kolei stanowić podstawę strategii ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem.

Za swój wkład w nowo powstającą dziedzinę biologii konserwatorskiej została niedawno doceniona przez Blavatnik Awards UK, którzy honorują innowacje w nauce. Jest także laureatką prestiżowej nagrody Leverhulme, przyznawanej wybitnym naukowcom o wielkim potencjale na przyszłość.

Wizyta Erin Saupe jest wspierana przez Akcję I.1.1/IV.1.1 „Program Mentor” w ramach Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB). Odbywa się ona na zaproszenie Kariny Vanadziny i Kennetha De Baets (PARADIVE Lab) oraz Mateusza Tałandy – wszyscy pracują w Instytucie Biologii Ewolucyjnej Wydziału Biologii UW.