Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wydział Biologii UW na 26. Pikniku Naukowym

Rewolucje naukowe to temat przewodni 26. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie się 27 maja w godz. 11.00 – 20.00. Wszyscy odwiedzający będą mogli wziąć udział w pokazach popularno-naukowych przygotowanych przez naukowców z Wydziału Biologii UW. Zapraszamy!

Podczas 26. Pikniku Naukowego, który odbędzie się na stadionie PGE Narodowy w strefie Przyszłości przy stanowisku A 24, będzie można wziąć udział w warsztatach przygotowanych przez Wydział Biologii UW. Ich myślą przewodnią będzie hasło „Rewolucja tkwi w szczególe”.

Głównym punktem będzie gra dotycząca rewolucji w naukach przyrodniczych, która przybliży uczestnikom kluczowe wydarzenia – począwszy od pierwszych starożytnych myśli filozoficznych, aż po najnowsze osiągnięcia biologii molekularnej.

Informacje pozwalające na sprawniejsze rozwiązanie gry, dotyczące prezentowanych osiągnięć, będzie można zaczerpnąć na pozostałych pokazach Wydziału Biologii UW. Goście będą mogli nabyć nie tylko wiedzę, ale także umiejętności praktyczne dotyczące pracy z mikroskopem i wykonywania preparatów świeżych, hodowli roślin in vitro, współczesnej metodyki porządkowania świata żywego i ustalania pokrewieństwa pomiędzy organizmami, a także metod wykorzystywanych do badania białek. Każde z wybranych zagadnień to rewolucyjne odkrycia, bądź wynalazki, które pozwoliły nam zbadać jeszcze bardziej szczegółowo otaczający nas świat.

Prezentacjom towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna ukazujących codzienność biologa. Autorami zdjęć są członkowie Koła Fotografii Przyrodniczej Wydziału Biologii UW.

Główną koordynatorką działań związanych z Piknikiem Naukowym na Wydziale Biologii jest doktorantka Patrycja Ściślewska, a za stanowisko odpowiada Marcin Mazurkiewicz z Pracownii Edukacji Ogrodu Botanicznego. W przygotowanie pokazów zaangażowani są przedstawiciele kół naukowych Wydziału Biologii – Koła Naukowego Biologii Ewolucyjnej, Koła Naukowego Parazytologii, Koła Naukowego Botaniki, Koła Naukowego Mikrobiologii, Koła Pan(i) Arthropoda czy Koła Biologii Syntetycznej „Genesis”. W pracę przy realizacji pokazów zaangażowała się także liczna grupa wolontariuszy, również pracowników i studentów z Ukrainy, dzięki czemu możliwe będzie przybliżenie wiedzy biologicznej gościom ze wschodu.

Swoje pokazy, warsztaty, eksperymenty i wykłady zaprezentuje około 100 instytucji, pracowni badawczych oraz reprezentantów uczelni wyższych. Udział w Pikniku jest bezpłatny, nie wymaga żadnych wejściówek – wystarczy przyjść. Organizatorami wydarzenia jest Centrum Nauki Kopernik i Polskie Radio.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www 26. Pikniku Naukowego.