Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wydział Biologii na TEDx University of Warsaw

„MIND THE CHANGE. Co napędza naukę?” Pod tym hasłem 25 kwietnia o godz. 16:30 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbędzie się kolejna odsłona TEDx University of Warsaw.

Czy jesteśmy tylko i wyłącznie pod wpływem zmian? Jak nauka tłumaczy zmiany i czy to nie tylko dzięki zmianie jesteśmy w stanie się rozwijać? Na te pytania odpowie dwanaścioro naukowczyń i naukowców, w tym dr Takao Ishikawa oraz dwóch doktorantów Luca Potenza i Marcin Żebrowski – cała trójka z Wydziału Biologii UW.

  • dr Takao Ishikawa
    Adiunkt (dr n. biol.) w Instytucie Mikrobiologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Tytuł wystąpienia: Co łączy grę na fortepianie i ściernisko? Czas dostrzec i docenić białka!
Abstrakt: Biolog molekularny patrzy na świat przez pryzmat białek – zarówno wtedy, gdy gra na fortepianie, jak i wtedy, gdy jedno z jego białek obraca się przeciwko niemu, co skutkuje rzadką chorobą autoimmunologiczną. A gdyby tak zastosować enzymy białkowe pochodzące z arktycznych mikroorganizmów do przyspieszenia rozkładu celulozy – głównego składnika ścian komórkowych roślin? Dzięki arktycznemu pochodzeniu mogłyby nawet zimą użyźniać glebę! Świat białek jest wszędzie – od zdrowia, przez chorobę, aż po innowacyjne rozwiązania w rolnictwie. Czas dostrzec białka i docenić ich rolę w codziennym życiu!

  • Luca Potenza
    Doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, związany z Wydziałem Biologii.

Tytuł wystąpienia: Małe kropelki, wielkie odkrycia: rewolucyjne badania mikrobiologiczne.
Abstrakt: Chyba trudno jest spotkać osobę, która choć raz w życiu nie przeszła badania przesiewowego w kierunku infekcji bakteryjnych, prostego badania kontrolnego, które pozwala zdiagnozować konkretną chorobę. Stawka jest wysoka, gdyż takie działanie pozwala na szybkie wdrożenie odpowiednich terapii. Jednak konwencjonalne metody, takie jak antybiogramy wykonywane na szalkach Petriego, są mało dokładne. Zamiast tego rozwiązaniem (rewolucyjnym) może być hodowla i przesiew w formie kropelek. Jak działają? Jakie są zalety ich stosowania? Czym charakteryzują się najnowocześniejsze metody oparte na „kropelkach”?

  • Marcin Żebrowski
    Doktorant IV roku w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, absolwent Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Temat: Mikroplastik a równowaga międzygatunkowa zooplanktonu                                                                                          Abstrakt: Plastik zmienił nasze codzienne życie, ale stał się też zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Niewielkich rozmiarów cząstki tworzyw sztucznych, zwane mikroplastikami, wykrywane są nawet w najbardziej odległych miejscach na Ziemi, a także w ludzkiej krwi. Jaki mają wpływ na otaczającą nas przyrodę? Czy mogą ingerować w ściśle ustalone relacje między organizmami? Jak się okazuje, w odnalezieniu odpowiedzi na te pytania pomocne są… rozwielitki.

TEDx to program lokalnych, samodzielnie organizowanych wydarzeń, stworzonych po to, aby dzielić się doświadczeniem podobnym do konferencji TED. Centrum Współpracy i Dialogu UW już po raz trzeci jest współorganizatorem TEDx University of Warsaw.

Więcej informacji, w tym rejestracja na wydarzenie, na stronie TEDx UW.