Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wizyta delegacji z Tottori University z Japonii na Wydziale Biologii UW

Przygotowania do podpisania porozumienia między uczelniami w sprawie wymiany dydaktycznej i naukowej to główny temat rozmów jakie w listopadzie prowadzili przedstawiciele Tottori University w Japonii z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Goście z Japonii, podczas pobytu w Polsce, mieli okazję poznać zespoły naukowe oraz odwiedzić laboratoria i terenowe stacje badawcze.

Uniwersytet w Tottori reprezentował prof. Atsushi Tsunekawa, prof. Nigussie Haregeweyn Ayehu oraz dr Takeshi Taniguchi. Głównym celem wizyty było sfinalizowanie już rozpoczętych negocjacji w sprawie podjęcia współpracy pomiędzy Wydziałem Biologii UW a Tottori University (TU) w Japonii – wiodącym ośrodkiem badań nad procesem pustynnienia oraz innych zagrożeń środowiska wynikających z globalnych zmian klimatycznych.

W trakcie pobytu w Warszawie delegacja spotkała się z przedstawicielami władz Uniwersytetu Warszawskiego reprezentowanych przez prorektora ds. studentów i jakości kształcenia dr. hab. Sławomira Żółtka, prof. ucz., oraz prorektora ds. badań, prof. dr. hab. Zygmunta Lalaka oraz z dziekanem Wydziału Biologii UW, prof. dr. hab. Krzysztofem Spalikiem, oraz prodziekanem ds. studenckich, dr hab. Magdą Markowską. W spotkaniu uczestniczyli również prof. dr hab. Małgorzata Suska-Malawska oraz dr Takao Ishikawa.

Na Wydziale Biologii UW delegacja rozmawiała m.in. z przedstawicielami zespołu dziekańskiego, prof. dr. hab. Łukaszem Drewniakiem, dyrektorem Instytutu Mikrobiologii, prof. dr. hab. Łukaszem Dziewitem oraz odwiedziła laboratoria aparaturowe w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, spotykając się z dr hab. Iwoną Jasser, prof. ucz

Goście z TU odwiedzili stacje terenowe Wydziału Biologii: Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji, Stację Hydrobiologiczną w Pilchach oraz Białowieską Stację Geobotaniczną. W trakcie spotkania z kierownictwem MCBiE, mgr Grzegorzem Góreckim oraz mgr Anną Zaborowską, omówiono m.in. możliwości prowadzenia w MCBiE zajęć dla studentów z Japonii. Wizyta w BSG i rozmowy z jej kierownikiem, prof. dr. hab. Bogdanem Jaroszewiczem, a także wizyta w Rezerwacie Ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego, otworzyła nowe możliwości współpracy naukowej i dydaktycznej.

W trakcie kilkudniowej wizyty gości z TU omówione zostały podstawowe punkty będące przedmiotem porozumienia pomiędzy UW i TU, m.in. zasady wymiany studentów (szczegóły pobytów studentów TU na krótko- i długoterminowych stażach oraz tutoringu na Wydziale Biologii UW, a także możliwości uczestniczenia studentów z Wydziału Biologii UW w zajęciach na TU) oraz perspektywy prowadzenia bilateralnych badań naukowych.

W maju 2023 r. planowana jest wizyta przedstawicieli Wydziału Biologii UW w Tottori University, finansowana ze środków IDUB – program wizyt w strategicznych instytucjach partnerskich.

Spotkanie delegacji z Tottori University z przedstawicielami władz Uniwersytetu Warszawskiego i zespołem dziekańskim Wydziału Biologii

Wizyta w Rezerwacie Ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego