Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wizyta delegacji Wydziału Biologii UW w Narodowym Uniwersytecie Uzbekistanu (NUU)

Wzmocnienie trwającej od 2003 r. współpracy naukowej z Narodowym Uniwersytetem Uzbekistanu (NUU) było celem wizyty naukowców z Wydziału Biologii UW, która trwała od 5 do 11 czerwca 2023 r.

W skład delegacji weszli: prof. dr hab. Małgorzata Suska-Malawska, dyrektor Instytutu Biologii Środowiskowej Wydziału Biologii, prof. dr hab. Ewa Bulska, dyrektor Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW, dr Monika Mętrak z Zakładu Ekologii Instytutu Biologii Środowiskowej Wydziału Biologii oraz prof. dr hab. Bogusław Wiłkomirski.

W Taszkiencie polscy naukowcy odbyli oficjalne spotkania z prorektorką ds. nauki i współpracy z zagranicą prof. Raimą Shirinovą oraz dziekanem tamtejszego Wydziału Biologii prof. Tokhtasinem Abdrakhmanovem.

Delegacja wzięła także udział w dwudniowej wizycie w stacji badawczo-dydaktycznej, która znajduje się w miejscowości Aksakata. Umowa o współpracy między UW a NUU, dotycząca współpracy naukowej i dydaktycznej, której podpisanie jest przewidywane w grudniu 2023 r., zakłada zasadę wzajemności w kontaktach obu uczelni.

Wizyta została dofinansowana z programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB) działanie II.1.2. Nawiązywanie i wzmacnianie współpracy z partnerami strategicznymi.

Współpraca naukowa między UW a NUU rozpoczęła się równo dwie dekady temu. Do tej pory, wspólnie z naukowcami w Uzbekistanie realizowane były granty:

1. „Adapting to climate change: food security in Central Asia. Remote tools for assessing and fighting soil salinity in the Aral Sea Basin”. Grant: Twinning Grant IncoNet (2015-2016) Koordynatorką była prof. dr hab. M.Suska-Malawska

2. “Coordination of scientific activities towards elaboration of common strategy for environmental protection and sustainable management in Syr Darya River Basin in Uzbekistan and Kazakhstan”. Grant: FP6-2002-INCO-Russia+NIS/SSA. FP6-026199 (2006-2007) Koordynator: prof. dr hab. B.Wiłkomirsk.

W skład delegacji weszli pracownicy, którzy byli uczestnikami projektów realizowanych w Uzbekistanie.

Prof. dr hab. Małgorzata Suska- Malawska od ponad 20 prowadzi badania w Azji Środkowej, (finansowane z NCN jak i zagranicznych źródeł) w tym we współpracy z ośrodkami naukowymi w Uzbekistanie W roku 2019 została zaproszona przez Ministerstwo Nauki w Uzbekistanie do reprezentowania Polski w rządowej międzynarodowej konferencji w Nukusie poświęconej problemom basenu Morza Aralskiego. Konferencja odbyła się z udziałem przedstawicieli kilkudziesięciu państw, przedstawicieli ambasad, Komisji Europejskiej oraz organizacji międzynarodowych działających na terenie Uzbekistanu

Prof. dr hab. Ewa Bulska wielokrotnie wizytowała ośrodki naukowe w Uzbekistanie, jest sygnatariuszką Umowy o współpracy naukowej i dydaktycznej z Uniwersytetem w Samarkandzie (Uzbekistan).

Prof. dr hab. Bogusław Wiłkomirski był koordynatorem wymiany studenckiej pomiędzy UW
i Uniwersytetem w Taszkiencie w latach 1988 i 1989. W latach 2006-2007 był koordynatorem europejskiego projektu dotyczącego zmian środowiska w basenie Syr darii. Uczestniczył w wielu konferencjach naukowych organizowanych przez NUU. Jest współautorem licznych publikacji z pracownikami NUU. W 2011 r. otrzymał doktorat honoris causa NUU.

Dr Monika Mętrak uczestniczyła we wszystkich wydarzeniach naukowych we
współpracy z NUU, a obecnie przygotowuje projekt wspólnie z badaczami NUU. Ponadto jest bardzo aktywna na polu popularyzowania wiedzy o Azji Środkowej, w tym o problemach środowiskowych w Uzbekistanie.