Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wiosenne Otwarcie Ogrodu Botanicznego UW

W przededniu nadejścia astronomicznej wiosny, czyli 19 marca (niedziela), Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego otwiera nowy sezon. W marcu i kwietniu Ogród będzie dostępny codziennie w godz. 10.00–18.00. Szklarnie będą dostępne w tych samych godzinach od wtorku do niedzieli.

W dniu otwarcia (19 marca) przygotowano wiele atrakcji. Pierwszych dziesięć osób odwiedzających Ogród Botaniczny otrzyma sadzonki Philodendron elegans – do odebrania w szklarni.

11.00 – Doniczkowy recykling – warsztat 
Jak z materiałów z odzysku przygotować ekologiczne pojemniki do wysiewu nasion? W czasie warsztatów uczestnicy nauczą się wykonywać recyklingowe doniczki i przygotować „małe szklarnie” do produkcji rozsady. Dowiedzą się też, jak przygotować podłoże do wysiewów bez użycia torfu.
Prowadząca: Monika Latkowska

12.00 – Geosmina i geofity, czyli czym pachnie wiosenny ogród? – spacer 
Zapraszamy na pierwszy spacer po Ogrodzie Botanicznym w nowym sezonie. Zapachy i rośliny, którymi w tym czasie wypełniony jest ogród są jedyne w swoim rodzaju i można je poczuć i zobaczyć tylko o tej porze. Czym pachnie wiosna, co trzeba przekopać, co posadzić i posiać, a co przyciąć o tej porze roku?
Prowadząca: Dorota Szubierajska

12.30 – Wiosenna parapetówka – warsztat
Kiedy i jak wysiewać nasiona ziół i warzyw? Uczestnicy warsztatu zapoznają się z tajnikami produkcji rozsady na domowym parapecie oraz „sztuczkami” ułatwiającymi siew nasion. Przygotowanie rozsady aromatycznych ziół do balkonowego ogródka nie będzie mieć już tajemnic!
Prowadząca: Monika Latkowska

13.00 – Spacer w szklarniach
Zapraszamy na spacer do tropikalnego lasu w centrum Warszawy.
Prowadzący: Piotr Dobrzyński

13.30 – Wiosenna pielęgnacja róż – warsztaty
Miłośnicy róż znajdą odpowiedzi na pytania dotyczące ich uprawy.
– Jak ciąć róże historyczne, angielskie, pnące, okrywowe, wielkokwiatowe?
– Jak na progu sezonu zabezpieczyć róże przed chorobami grzybowymi?
– Kiedy i czym dokarmiać róże?
– Jakie odmiany róż posadzić w swoim ogrodzie?
Prowadząca: Dorota Szubierajska

14.00 – Geofity – wiosenne hity – spacer
W czasie spaceru można będzie poznać geofity, czyli rośliny kwitnące na początku wiosny. To prawdziwe twardzielki, które mogą rozwinąć się już teraz, gdy dni są wciąż chłodne, dzień krótki, a noce mroźne. Poszukamy odpowiedzi na to, jak i dlaczego one to robią.
Prowadząca: Anna Albin

19 marca to ostatni dzień wystawy „Herbarium”. Obrazy ceramiczne autorstwa Stefanii Michałowskiej przedstawiające polską florę można zobaczyć w auli Ogrodu Botanicznego w godzinach 10.00–15.00.

Liczba wejściówek jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń przy kasie.

Więcej informacji w wydarzeniu na Facebook.