Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

„Wilki. Historie prawdziwe” najpiękniejszą książką dla dzieci i młodzieży 2022 r. w konkursie PTWK

Komiks dla dzieci „Wilki. Historie prawdziwe” otrzymał nagrodę główną w kategorii „Książki dla dzieci i młodzieży” w konkursie ogłoszonym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Autorami książki są: Michał Figura doktorant z Zakładu Ekologii Wydziału Biologii UW oraz Aleksandra i Daniel Mizielińscy, którzy są także ilustratorami książki. Gratulujemy!

„Ta świetnie zrealizowana książka przeznaczona jest nie tylko dla dzieci. Docenią ją i znajdą w niej coś dla siebie czytelnicy i czytelniczki w każdym wieku. Sprawdzi się także jako lektura międzypokoleniowa, do wspólnej lektury i dyskusji między dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Ta sprawnie narysowana i zbudowana, niezwykle wciągająca książka umiejętnie przybliża badania naukowe, obserwacje i doświadczenia zoologów i przyrodników. Zaangażowaniu młodych czytelniczek i czytelników w ważny temat życia dzikich zwierząt i ich relacji z opanowującym niemal każdy skrawek ziemi człowiekiem pomaga użycie lekkiej i błyskotliwej formy. Ilustracje, zdjęcia, mapy i infografiki połączone są w przejrzystą i koherentną całość operującą przede wszystkim środkami wizualnymi. Uwagę zwraca także staranna edycja wydawnicza, spójna kolory- styka i przemyślana oprawa introligatorska. Na szczególne wyróżnienie zasługuje też ogólna koncepcja i popularyzacja ważnego tematu z obszaru ochrony przyrody” – czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

Współautorem książki jest Michał Figura – przyrodnik i członek Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, które współtworzy z dr hab. Sabiną Pierużek-Nowak i dr. hab. inż. Robertem W. Mysłajkiem, prof. UW. Swoją pracę dyplomową poświęcił rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych pomiędzy ludźmi i wilkami. Jego projekt doktorski w Międzydziedzinowej Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Warszawskiego dotyczy opracowania i wdrożenia dobrych praktyk wykorzystania wilków i rysi leczonych w ośrodkach rehabilitacji dzikich zwierząt w ochronie ich populacji w środowisku naturalnym. Zajmuje się monitoringiem wilka, rysia i niedźwiedzia, a także edukacją przyrodniczą. Jest także twórcą artykułów naukowych i ekspertyz z zakresu teriologii i ornitologii.

„Wilki. Historie prawdziwe” to komiksowa historia o życia wilków, a także o prowadzonych badaniach nad tym gatunkiem. Wszyscy bohaterowie komiksu to naukowcy, którzy zawodowo zajmują się wilkami, wśród nich uczeni z Wydziału Biologii UW: dr hab. Sabina Pierużek-Nowak i dr hab. inż. Robert Mysłajek prof. ucz.

Książką „Wilki. Historie prawdziwe” z Wydawnictwa Dwie Siostry otrzymała nagrodę ex aequo wraz z publikacją Erna Rosensteina „Poławiacz cieni. Bajki zebrane” z Wydawnictwa Wolno.

W konkursie PTWK „Najpiękniejsze Polskie Książki 2022” wzięło udział 120 firm wydawniczych, które nadesłały 224 tytuły opracowane przez polskich twórców formy książek. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 25 maja 2023 r.