Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wiktor Kotowski laureatem konkursu Popularyzator Nauki

Dr hab. Wiktor Kotowski, prof. ucz. z Zakładu Ekologii i Ochrony Środowiska Wydziału Biologii UW, został laureatem konkursu Popularyzator Nauki w kategorii Naukowiec. Gratulujemy!

Jury doceniło profesora Wiktora Kotowskiego za całokształt działań popularyzatorskich, a zwłaszcza upowszechnianie wiedzy o niezwykle ważnej obecnie kwestii wysychania Polski oraz zaangażowanie w ochronę ekosystemów bagiennych w Polsce i na świecie.

„Traktuję tę nagrodę jako docenienie idei przybliżania przyrody ludziom i tego, że my jej potrzebujemy. Zarówno po to, żeby uratować nasz świat fizycznie, ale też dla naszej równowagi psychicznej i duchowej – zdrowia, krótko mówiąc” – deklarował Kotowski odbierając nagrodę. Dodał, że był zapraszany w różne miejsca, w tym do szkół, by mówić o „sprawach niekoniecznie popularnych”, np. ocieplaniu się klimatu. „Chcę powiedzieć, że my potrzebujemy, panie Ministrze [chodzi o Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka – red.] wpuszczać przyrodników i przedstawicieli organizacji przyrodniczych do szkół. I potrzebujemy też wyprowadzić dzieci, młodzież poza mury szkoły do przyrody. (…) Potrzebujemy wyjść do przyrody i ją poczuć” – dodał laureat.

Dr hab. Wiktor Kotowski w swej pracy zajmuje się funkcjonowaniem ekosystemów oraz naukowymi podstawami ochrony przyrody, zwłaszcza w kontekście ograniczania zmian klimatu i adaptacji do nich. Głównym przedmiotem jego badań na Wydziale Biologii UW są ekosystemy bagienne – jest liderem grupy badawczej ds. ekologii mokradeł w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW. Angażuje się też społecznie i zawodowo w ich ochronę, m.in. poprzez działalność w Centrum Ochrony Mokradeł, a także europejskiej organizacji Wetlands International i Międzynarodowej Grupie Ochrony Bagien (IMCG). Jest członkiem Rady Naukowej Biebrzańskiego Parku Narodowego. Od kilku lat angażuje się w popularyzację ekologii w mediach, jest też współautorem wydanego przez UW otwartego e-podręcznika „Klimatyczne ABC”. Jest przekonany, że uniknięcie katastrofalnych dla człowieka i biosfery zmian środowiska wymaga radykalnych zmian w relacji człowieka z przyrodą oraz systemowej transformacji społecznej i politycznej, dlatego aktywnie wspiera działalność ruchów aktywistycznych domagających się takich zmian. Prywatnie miłośnik prostego życia blisko natury.

Konkurs Popularyzator Nauki jest organizowany od 2005 r. przez serwis Nauka w Polsce Fundacja PAP. Nagrodę Główną otrzymał w tym roku dr Paweł Grzesiowski, pediatra, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych. Przyznano też nagrody w kategoriach animator, instytucja, media i zespół.