Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

VI Dzień Darwina na Wydziale Biologii UW – relacja

VI Dzień Darwina na Wydziale Biologii UW, wydarzenie popularnonaukowe celebrujące piękno ewolucji biologicznej, odbyło się w sobotę 11 marca.

Tegoroczna edycja w dużej części poświęcona była jednemu z największych odkryć polskiej paleontologii w XXI wieku, którego dokonał wykładowca naszego Wydziału, profesor Jerzy Dzik. Prowadzone w Krasiejowie wykopaliska poskutkowały odkryciem nowego gatunku wymarłego gada – Silesaurus opolensis, którego opisanie wywołało małą rewolucję w wiedzy o wczesnej ewolucji dinozaurów. Podczas spotkania profesor Dzik przedstawił historię swojego odkrycia, a dr Justyna Słowiak-Morkovina, dr Mateusz Tałanda i dr Rafał Piechowski debatowali nad tym, co właściwie znaczy być dinozaurem i czy silezaur do nich należał.

W trakcie wydarzenia odsłonięta została najnowsza rekonstrukcja silezaura, która na stałe zagości w holu Wydziału Biologii. Dodatkowymi atrakcjami były stoiska z okazami zoologicznymi przygotowanymi przez Koło Naukowe Biologii Ewolucyjnej, oraz wernisaż paleoartu.

Obecni na miejscu oraz zdalnie paleoartyści w trakcie panelu zdradzili tajniki swojej pracy, podzielili się inspiracjami oraz swoim spojrzeniem na zagadnienia artystyczne i ewolucyjne.

Po części naukowej sympatycy Koła Naukowego Biologii Ewolucyjnej mogli zapoznać się z historią koła, które w tym roku obchodzi piętnastolecie swojego istnienia. Już teraz serdecznie zapraszamy na przyszłoroczną edycję obchodów Dnia Darwina na Wydziale Biologii UW.