Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Sześcioro ekspertek i ekspertów z Wydziału Biologii UW w Państwowej Radzie Ochrony Przyrody

Ministra Paulina Hennig-Kloska, szefowa resortu klimatu i środowiska, powołała 20 marca 2024 r. Państwową Radę Ochrony Przyrody (PROP). W tym gronie znalazło się sześcioro ekspertek i ekspertów z Wydziału Biologii UW.

Państwowa Rada Ochrony Przyrody jest organem opiniodawczo-doradczym ministra właściwego do spraw środowiska. Do jej zadań należy w szczególności:

  • ocena realizacji ustawy o ochronie przyrody;
  • opiniowanie strategii, planów i programów dotyczących ochrony przyrody;
  • ocena realizacji programu ochrony i równoważonego użytkowania różnorodności biologicznej;
  • opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących ochrony przyrody;
  • przedstawianie wniosków i opinii w sprawach ochrony przyrody oraz popularyzowanie ochrony przyrody.

Państwowa Rada Ochrony Przyrody to zespół czterdziestu osób, w tym wykładowców akademickich, przyrodników i ekologów. Wśród nich znalazło się sześcioro pracowników z Wydziału Biologii UW:

  • dr hab. Ewa Jabłońska, profesor Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Biologii, zajmująca się ekologią roślinności, ochroną roślin, szczególnie torfowisk, zaangażowana w ochronę terenów podmokłych, od ponad 20 lat aktywnie działa w stowarzyszeniu Centrum Ochrony Mokradeł.
  • prof. dr hab. inż. Bogdan Jaroszewicz, z Uniwersytetu Warszawskiego i Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, zaangażowany w ochronę przyrody i ekologię ekosystemów leśnych, posiada praktyczne doświadczenie w zakresie planowania i realizacji obszarowej ochrony przyrody w parkach narodowych.
  • dr hab. Wiktor Kotowski, profesor na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, działacz i popularyzator wiedzy w zakresie ochrony i odtwarzania mokradeł, zaangażowany w naprawę zdegradowanych ekosystemów dla ratowania klimatu i bioróżnorodności. Współzałożyciel i członek Zarządu Centrum Ochrony Mokradeł oraz działacz krajowych i międzynarodowych organizacji i komitetów o podobnym profilu.
  • dr hab. Sabina Pierużek-Nowak, biolożka, profesorka Uniwersytetu Warszawskiego i prezeska Stowarzyszenia dla Natury „Wilk. Od 30 lat prowadzi badania nad wilkami obejmujące ekologię, behawior, dynamikę rekolonizacji nowych obszarów i strukturę genetyczną populacji. Zaangażowana w działania na rzecz ochrony dużych ssaków drapieżnych, ich siedlisk, korytarzy ekologicznych, budowy przejść dla zwierząt, oraz rozwiązywania konfliktów między ludźmi a drapieżnikami. Członkini Regionalnych Rad Ochrony Środowiska w Katowicach i w Krakowie oraz Rad Naukowych Drawieńskiego i Karkonoskiego Parku Narodowego, oraz grupy specjalistów od dużych drapieżników IUCN.
  • prof. dr hab. Krzysztof Spalik, Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii. Zajmuje się taksonomią, filogenezą, ewolucją i geografią roślin. Przez dwie kadencje był przewodniczącym Komitetu Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej PAN, obecnie jest dziekanem Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Popularyzator wiedzy przyrodniczej.
  • prof. dr hab. Marcin Zych, dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się biologią i ekologią ewolucyjną roślin (szczególnie biologią zapylania, ewolucją systemów reprodukcyjnych roślin oraz ekologicznymi interakcjami rośliny-zwierzęta-mikroorganizmy), biologią konserwatorską, edukacją przyrodniczą. Członek międzynarodowych komisji i organizacji w zakresie zapylaczy, Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, Polskiego Towarzystwa Ekologicznego, Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce.

Więcej informacji na stronie www Ministerstwa Klimatu i Środowiska.