Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Sukces w konkursie Doskonała Nauka II na wsparcie pierwszej międzynarodowej konferencji „Advancements of Microbiology”

Naukowczynie z Wydziału Biologii UW dr Marta Zapotoczna, dr hab. Renata Godlewska, dr hab. Dorota Korsak, dr Klaudia Dębiec oraz IBB PAN dr Anna Detman otrzymały grant na przygotowanie konferencji naukowej pt. „Advancements of Microbiology: The relevance of microbes in tackling threats to health and environment.” Gratulujemy!

Dofinansowanie w wysokości 250 tys. zł naukowczynie otrzymały w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki (https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/doskonala-nauka-ii). Wniosek został złożony w ramach działalności w Oddziale Warszawskim Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów.

Wydarzenie o charakterze międzynarodowym zaplanowano na koniec czerwca 2024 r. w Warszawie. Będzie to pierwsza edycja tej konferencji.

Konferencja obejmie cztery dni intensywnych spotkań pasjonatów mikrobiologii. Pierwsze dwa dni poświęcone będą na międzynarodowe sympozjum skierowane do młodych naukowców. Kolejne dwa dni to konferencja dla szerokiego grona uczestników, w tym badaczy i przedsiębiorców działających w powiązanych obszarach na całym świecie.

Jak zapowiadają organizatorki, oba wydarzenia będą skupione wokół problematyki wykorzystania drobnoustrojów w obszarach zdrowia i zrównoważonego środowiska.

Problematyka zdrowia podejmowana podczas sesji merytorycznych obejmować będzie postępy w obszarach diagnostyki mikroorganizmów, (badań podstawowych dot. potencjału zakaźnego mikrobów, (nowych metod prewencji i leczenia chorób zakaźnych, czy wykorzystania potencjału mikrobiomu w obszarach zdrowia.

Natomiast problematyka zrównoważonego środowiska dotyczyć będzie następujących zagadnień: znaczenia mikrobiomu glebowego dla zrównoważonego rolnictwa, zastosowania mikroorganizmów w przemyśle spożywczym, (nowoczesnych źródeł energii produkowanych metodami mikrobiologicznymi, procesów bioremediacji zanieczyszczonych gleb i wód, biohydrometalurgii czy oczyszczania ścieków różnego pochodzenia, gospodarki obiegu zamkniętego w tym jak zagospodarowywać różnego rodzaju odpady, m.in. biomasę odpadową z użyciem mikroorganizmów.

Konferencja poprzedzona będzie sympozjum skierowanym do doktorantów i młodych naukowców, w trakcie którego uczestnicy zaprezentują wyniki swoich prac badawczych, na plakatach, referatach i podczas dyskusji. Finaliści, wyłonieni przez komisję i pozostałych uczestników, zostaną nagrodzeni.

Wśród zaproszonych gości na konferencji znaleźli się m.in. prof. Victor Nizet, University of California, prof. Victor Torres, University of Chicago, prof. François Vandenesch oraz wielu innych wykładowców z USA i Europy.

Więcej informacji, w tym szczegółowy plan konferencji oraz zasady rejestracji uczestników, pojawią się na początku 2024 r.