Stypendium START FNP dla Bartosza Mierzejewskiego

Magister Bartosz Mierzejewski, doktorant w Zakładzie Cytologii Wydziału Biologii UW, został laureatem konkursu START Fundacji na rzecz Nauki w Polsce. Gratulujemy!

Bartosz Mierzejewski znalazł się w gronie 100 najzdolniejszych polskich naukowców przed trzydziestką. Jako laureat konkursu START 2023, wybrany spośród 660 zgłoszeń, otrzymał stypendium w wysokości 30 tys. zł, będące dowodem uznania dotychczasowego dorobku i osiągnięć, a które będzie mógł przeznaczyć na dowolny cel.

Naukowiec jest asystentem w Zakładzie Cytologii, Instytutu Biologii Rozwoju i Nauk Biomedycznych, i tutaj też pisał swoją pracę magisterską. Jej tytuł brzmiał „Udział macierzy zewnątrzkomórkowej w indukcji różnicowania miogenicznego mezenchymalnych komórek macierzystych izolowanych ze szpiku kostnego”.

Pracę doktorską realizuje w ramach projektu OPUS NCN, pod opieką dr hab. Edyty Brzóski-Wójtowicz prof. ucz. Tytuł pracy doktorskiej to: „Regenerative potential of stem and progenitor cells impact of selected miRNAs and culture conditions” („Wpływ wybranych cząsteczek miRNA oraz warunków hodowli in vitro na potencjał regeneracyjny komórek macierzystych i progenitorowych”).

Zainteresowania naukowe Bartosza Mierzejewskiego związane są z procesem regeneracji mięśni szkieletowych ssaków oraz wykorzystaniu różnych typów komórek w terapii uszkodzonych mięśni szkieletowych.

Do tej pory w pracy badawczej zajmował się wykorzystaniem krótkich niekodujących cząsteczek RNA (mikroRNA) w celu zwiększenia potencjału regeneracyjnego komórek po transplantacji. Badania te realizował w ramach projektu OPUS NCN „Potencjalna rola microRNA w migracji komórek macierzystych podczas regeneracji mięśni szkieletowych”, który był kierowany przez dr hab. Edytę Brzóskę-Wójtowicz prof. ucz oraz projektu „Wpływ miR126 na migrację oraz różnicowanie mysich komórek satelitowych” finansowanym ze środków IDUB, pod jego kierownictwem.

Aktualnie kieruje projektem PRELUDIUM NCN zatytułowanym „Rola komórek CD146+ oraz komórek potomnych w rozwoju i regeneracji mięśni szkieletowych myszy”, którego celem jest opisanie roli perycytów w rozwoju i regeneracji mięśni szkieletowych myszy.

Do zainteresowań badawczych Mierzejewskiego należy także zagadnienie heterotopicznego kostnienia obserwowanego w uszkodzonych mięśniach szkieletowych, ze szczególnym uwzględnieniem różnych typów komórek oraz szlaków przekazywania sygnału, które mogą być odpowiedzialne za to zjawisko. Te badania realizuje w ramach projektu finansowanego ze środków IDUB, który jest kierowany przez dr hab. Edytę Brzóskę-Wójtowicz prof. ucz. we współpracy z Kliniką Ortopedii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Celem jest przedstawienie panelu cząsteczek mikroRNA, czyli krótkich niekodujących RNA, oraz lncRNA, czyli długich niekodujących RNA, które mogłyby zostać wykorzystane jako markery ryzyka powstawania skostnień heterotopowych.

Obecnie Bartosz Mierzejewski odbywa staż w laboratorium prof. Giulio Cossu (Division of Cell Matrix Biology & Regenerative Medicine, Faculty of Biology, Medicine and Health, University of Manchester, UK).

Pełna lista laureatek i laureatów na stronie www Fundacji na Rzecz Nauki w Polsce.