Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Spotkanie przedstawicieli europejskich węzłów GBIF

Spotkanie przedstawicieli europejskich węzłów Światowej Sieci Informacji o Bioróżnorodności (GBIF – The Global Biodiversity Information Facility) odbyło się w dniach od 15 do 18 maja 2023 r. w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW. W wydarzeniu, po raz pierwszy odbywającym się w Polsce, wzięło udział 50 uczestników z 16 krajów.

GBIF (https://www.gbif.org) to międzynarodowa organizacja promująca otwarty dostęp do danych o różnorodności biologicznej. Polska jest jej członkiem nieprzerwanie od 2001 roku. Działania polskiego węzła GBIF koordynowane są przez węzeł Krajowej Sieci Informacji o Bioróżnorodności (KSIB, https://www.ksib.pl) znajdujący się przy Wydziale Biologii UW. Ścisła współpraca obu organizacji zaowocowała wieloma projektami poświęconymi bioróżnorodności, m.in. IMBIO (https://www.imbio.uw.edu.pl/), czy Mapa Bioróżnorodności (https://www.biomap.pl/).

Spotkanie w Warszawie zorganizowali pracownicy Wydziału Biologii UW: dr Piotr Tykarski – kierownik zespołu, dr hab. Julia Pawłowska oraz dr Mateusz Wilk, przy udziale wolontariuszy: Maksymiliana Nowaka i Beniamina Abramczyka.

Pierwszego dnia odbył się trzygodzinny BioBlitz w rezerwacie Las Bielański. Był on współorganizowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie, którą reprezentowali Agata Antonowicz, Sławomir Bełko i Marcin Kalbarczyk. Podczas wędrówki uczestnicy zarejestrowali ponad 340 obserwacji roślin, grzybów i zwierząt należących do 144 taksonów.

Główna część obrad rozpoczęła się następnego dnia. Otworzył ją Dziekan Wydziału Biologii prof. dr hab. Krzysztof Spalik oraz przewodniczący polskiego węzła GBIF dr Piotr Tykarski. W sesji tej, poza przedstawicielami 14 europejskich węzłów GBIF oraz 10 organizacji stowarzyszonych, uczestniczyli również pracownicy polskich placówek rządowych związanych z ochroną środowiska oraz edukacją. Zaproszeni goście mogli zapoznać się z celami i zasadami działania GBIF oraz strukturą i osiągnięciami poszczególnych węzłów. Na szczególne podkreślenie zasługuje prezentacja współpracowników GBIF z Ukrainy, którzy w przejmującym wystąpieniu online zaprezentowali imponujące postępy w swoich pracach, kontynuowanych mimo trwającej wojny.

Podczas sesji wspólne osiągnięcia polskiego węzła GBIF oraz KSIB prezentował dr Piotr Tykarski, natomiast dr hab. Julia Pawłowska przedstawiła wizję paneuropejskich studiów z zakresu zarządzania danymi o bioróżnorodności, których pilotażowa wersja wystartuje na Wydziale Biologii już w przyszłym roku akademickim.

Zainteresowani uczestnicy konferencji mieli także okazję poznać zbiory Zielnika Uniwersytetu Warszawskiego podczas spotkania z kurator dr Mają Graniszewską.

W ostatnich dniach wydarzenia odbyło się specjalne spotkanie poświęcone europejskiemu programowi Biodiversity Digital Twin (https://biodt.eu/), mającemu na celu stworzenie infrastruktury informatycznej oraz zaawansowanych narzędzi modelowania, które wspomogą prognozowanie zmian oraz politykę ochrony i odtwarzania bioróżnorodności.

Fot. Julia Pawłowska, Uczestnicy spotkania europejskich węzłów GBIF (Warszawa, 17 maja 2023 r.)