Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Referat Weroniki Baranowskiej nagrodzony na IX Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Teriologicznej

Magistrantka Wydziału Biologii UW Weronika Baranowska zajęła drugie miejsce w konkursie na najlepszy referat podczas IX Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Teriologicznej, która odbywała się w dniach 2-4 czerwca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Gratulujemy!

Podczas konferencji studentka wygłosiła referat pod tytułem „Liczebność wilka i skład jego pokarmu w rejonie Parku Narodowego Ujście Warty”, który dotyczył wyników uzyskanych przeze nią podczas badań prowadzonych w ramach pracy licencjackiej („Ekologia wilka Canis lupus w Parku Narodowym Ujście Warty i okolicach”). Pracę tę Weronika Baranowska pisała pod opieką dra hab. Roberta Mysłajka, prof. ucz., z Zakładu Ekologii Wydziału Biologii UW.

W referacie omówiono wyniki badań nad dietą wilków na terenie Parku Narodowego Ujście Warty, a także nad ich liczebnością i rozmieszczeniem. Okazało się, że rzeka Warta i rozlewiska znajdujące się na terenie parku narodowego są granicą terytoriów grup rodzinnych, oraz że silny limitujący wpływ na populację wilka ma tutaj człowiek – w ciągu 2 lat badań znaleziono tu pięć wilków zabitych w kolizjach drogowych, a trzy kolejne padły ofiarą kłusownictwa. W konkluzjach wspomniano o ważnych usługach ekosystemowych pełnionych przez wilki na tym terenie, np. eliminacji psów ze środowiska, zwalczania ognisk ASF przez zjadanie dzików, a także o koegzystencji wilków i rolników na terenie parku. Pomimo, że wypasane są tu ogromne stada bydła (ok. 4000 osobników), to zwierzęta gospodarskie stanowiły tu jedynie 3% diety drapieżników.

Referat Weroniki Baranowskiej zajął drugie miejsce spośród 14 wygłoszonych prezentacji. W skład komisji naukowej weszli: dr hab. Rafał Zwolak, prof. UAM, dr hab. Joanna Ziomek, prof. UAM, dr hab. Mirosław Jurczyszyn, prof. UAM oraz dr Joanna Furmankiewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego. W opinii komisji nagrodzone referaty wyróżniają się ogromem włożonej pracy badawczej oraz złożonością.