Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Prof. Maria Anna Ciemerych-Litwinienko – członkinią korespondentką PAU

Prof. Maria Anna Ciemerych-Litwinienko została wybrana członkinią korespondentką Polskiej Akademii Umiejętności. PAU została utworzona w roku 1872. Przetrwała zawieruchy historii i obecnie skupia wybitnych uczonych oraz artystów.

„Wybór do grona naukowców i ludzi sztuki zrzeszonych w PAU to dla mnie ogromne wyróżnienie. Bardzo się cieszę i dziękuję! Ale nikt nie jest samotną wyspą. Za tym, co osiągam, stoję nie tylko ja, ale i ludzie, z którymi pracowałam i pracuję, którzy mnie wspierali i wspierają, są. Bez wsparcia nic nie jest możliwe” – mówi naukowczyni z Wydziału Biologii UW.

Prof. Ciemerych-Litwinienko od początków swojej pracy naukowej związana jest z Wydziałem Biologii UW. Tu skończyła studia magisterskie i uzyskała stopień doktora pod opieką prof. Andrzeja K. Tarkowskiego, a następnie habilitację i profesurę. Kieruje Zakładem Cytologii i jest dyrektorką Instytutu Biologii Rozwoju i Nauk Biomedycznych. Przez 8 lat pełniła funkcję prodziekana ds. organizacji badań. Uczy między innymi biologii komórki i histologii zwierząt. Kieruje projektami badawczymi, które dotyczą komórek macierzystych. Popularyzuje naukę.

Prof. Ciemerych odbyła liczne staże naukowe: na Uniwersytecie w Manchesterze, w Institut Jacques Monod – CNRS/Université Paris Cité, na Uniwersytecie w Cambridge/Gurdon Institute oraz w Harvard Medical School/Dana Farber Cancer Institute. Jej praca naukowa była wyróżniana stypendium START FNP, stypendium „Zostańcie z nami” tygodnika „Polityka”, stypendium habilitacyjnym L’Oreal UNESCO dla Kobiet i Nauki. W wolnych chwilach tworzy kolaże, które można oglądać na jej koncie na Instagramie @ciemerys.

Więcej informacji na stronie www Polskiej Akademii Umiejętności.

Fot. Edyta Brzóska-Wójtowicz