Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Prof. dr hab. Ewa Bartnik, prof. dr hab. Paweł Golik, dr hab. inż. Robert Mysłajek w Radzie Upowszechniania Nauki PAN

Decyzją prezydium PAN prof. dr hab. Paweł Golik został ponownie wybranym przewodniczącym Rady Upowszechniania Nauki PAN. W gremium po raz kolejny także zasiada prof. dr hab. Ewa Bartnik i dr hab. inż. Robert Mysłajek. Naukowcy będą pełnić stanowiska w czasie kadencji 2023-2026.

Prof. dr hab. Paweł Golik to genetyk i biolog ewolucyjny, profesor na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN. Wcześniej pracował w Center for Molecular Medicine w Emory University w stanie Georgia w USA oraz w Centre de Génétique Moléculaire CNRS w Gif-sur-Yvette we Francji.

Zajmuje się badaniem ekspresji genów mitochondrialnych i ewolucji współdziałania genomu jądra i mitochondriów, a także wykorzystaniem genetyki do badania ewolucji różnych grup organizmów. Autor ponad 50 oryginalnych publikacji, współautor podręcznika „Genetyka molekularna” (2012). We współpracy z Wydziałem Artes Liberales UW uczestniczy też w projektach łączących biologię z humanistyką i sztuką. Popularyzator nauki, przewodniczący Rady Upowszechniania Nauki PAN.

Prof. dr. hab. Ewa Bartnik jest genetykiem, profesorem w Instytucie Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się badaniami chorób mitochondrialnych. Popularyzatorka nauki, za co została uhonorowana nagrodą Polskiego Towarzystwa Genetycznego i nagrodą Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych.

W latach 1986-1988 prof. Bartnik była stypendystką Fundacji Alexander von Humboldt w Kolonii. W latach 2006-2009 była członkiem Science Expert Grup PISA, a w 2010-2017 – Międzynarodowego Komitetu Bioetycznego UNESCO. Od 2015 r. zasiada w Komitecie Bioetyki przy Prezydium PAN. Jest autorka ponad 100 publikacji naukowych.

Dr hab. inż. Robert W. Mysłajek ukończył studia na Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej w Krakowie, a także studia podyplomowe z biologii molekularnej na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktorat obronił w Instytucie Ochrony Przyrody PAN w Krakowie, a habilitację uzyskał na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest on profesorem w Zakładzie Ekologii Instytutu Biologii Funkcjonalnej i Ekologii Wydziału Biologii UW. Szkolił się podczas stypendiów i wizyt studyjnych we Francji, USA i Niemczech.

Specjalizuje się w biologii konserwatorskiej, a większość jego prac naukowych dotyczy ekologii i ochrony ssaków. Był inicjatorem powstania Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, w którym pełni funkcję wiceprezesa. Laureat przyznawanej przez Polską Agencję Prasową nagrody Popularyzator Nauki oraz kilku nagród Rektora Uniwersytetu Warszawskiego za działalność naukową. Członek Komitetu Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej PAN. Na początku 2023 r. wszedł on w skład Rady Naukowej Roztoczańskiego Parku Naukowego.

Od lat prowadzi badania nad czynnikami kształtującymi strukturę genetyczną populacji wilka. Specjalizuje się w biologii konserwatorskiej oraz ekologii i genetyce ssaków. Działa na rzecz ochrony drapieżników.