Prof. dr hab. Andrzej Dziembowski obejmie honorową katedrę im. prof. Wacława Szybalskiego na Uniwersytecie Gdańskim

Prof. dr hab. Andrzej Dziembowski z Zakładu Embriologii, Instytutu Biologii Rozwoju i Nauk Biomedycznych, Wydziału Biologii UW obejmie 6 października honorową katedrę im. prof. Wacława Szybalskiego na Uniwersytecie Gdańskim. Gratulujemy!

Wydarzenie będzie miało miejsce podczas Inauguracji Roku Akademickiego 2022/ 2023 Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Prof. Dziembowski wygłosi wówczas wykład inauguracyjny pod tytułem „mRNA – rewolucyjna technologia leków biologicznych”.

Prof. dr hab. Andrzej Dziembowski to biolog molekularny, biochemik, genetyk. Studiował i uzyskał stopień doktora na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie wciąż prowadzi zajęcia ze studentami. Habilitację uzyskał w 2009 r., a tytuł profesora – w 2014 r. Kierował niezależnym laboratorium w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie. Przez kilka lat pracował w Centrum Genetyki Molekularnej CNRS w Gif-sur-Yvette. Obecnie pracuje w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, gdzie kieruje Laboratorium Biologii RNA – Grupa ERA Chairs.

Oprócz stypendiów i grantów krajowych zdobył prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) dla badaczy rozpoczynających obiecujący projekt naukowy oraz granty 6. i 7. Programu Ramowego UE. Prof. Dziembowski jest członkiem EMBO, Academia Europaea oraz Polskiej Akadami Nauk, a swoje prace otrzymał dwie Nagrody Premiera, Nagrodę Narodowego Centrum Nauki, Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Zainteresowania naukowe prof. Dziembowskiego dotyczą regulacji ekspresji genów na poziomie RNA. Ważnym aspektem badań prowadzonych w kierowanym przez niego laboratorium jest metabolizm leków mRNA, w tym szczepionek mRNA. W ramach Wirtualnego Instytutu Badawczego kieruje on konsorcjum „Horyzont doskonałości w zastosowaniach matrycowego RNA w immunoOnkologii [HERO]”.

Publikował artykuły naukowe w prestiżowych czasopismach z zakresu biologii molekularnej: “Nature”, “Cell”, “Nature Structural and Molecular Biology”, “Nature Communications”, “Genes and Development”, “Molecular Cell”, “EMBO Journal” czy “EMBO Reports”. Jest współautorem wielu artykułów przeglądowych w recenzowanych czasopismach międzynarodowych i rozdziałów w specjalistycznych książkach. Sam również pełni funkcje recenzenta.

Katedra w dziedzinie nauk przyrodniczych i ścisłych imienia prof. Wacława Szybalskiego została powołana przez Uniwersytet Gdański w 2021 r. Prof. Wacław Szybalski (1921-2020) był doctorem honoris causa UG w 1989 roku, twórcą biologii syntetycznej, pionierem światowej biotechnologii, terapii genowej i genetyki, wybitnym naukowcem o światowej sławie.

Katedrę imienną może objąć wybitny uczony wywodzący się z UG lub spoza uczelni tylko raz na okres jednego roku akademickiego. Kandydatów do objęcia katedry zgłaszają rady wydziałów, w których reprezentowana jest dana dziedzina nauki. Zgłoszenia są oceniane przez trzyosobową komisję dziedzinową powołaną przez rektora, w skład której wchodzą wybitni naukowcy reprezentujący daną dziedzinę nauki.