Prof. Anna Bajer w gronie naukowczyń zrzeszonych w AcademiaNet

Prof. Anna Bajer – kierowniczka Zakładu Eko-Epidemiologii Chorób Pasożytniczych Wydziału Biologii UW została nominowana przez Narodowe Centrum Nauki do grona naukowczyń zrzeszonych w AcademiaNet. Gratulujemy!

Obszarem zainteresowań badawczych prof. Anny Bajer są środowiskowe uwarunkowania chorób pasożytniczych ludzi, zwierząt domowych i wolno żyjących, czyli eko-epidemiologia.

Wraz ze swym zespołem prowadzi ona badania nad rozprzestrzenieniem geograficznym wektorów, np. kleszczy, i patogenów/pasożytów w Polsce, Europie czy Egipcie oraz badania nad różnorodnością genetyczną pasożytów/patogenów. Dzięki temu opisanych zostało kilka nowych gatunków patogenów. Pośród badanych pasożytów są różne gatunki kleszczy (kleszcz pospolity, kleszcz łąkowy, kleszcz reliktowy), pasożyty jelitowe gryzoni i psów, pasożyty krwi gryzoni, psów i lisów (np. Babesia, Bartonella, Dirofilaria) i patogeny chorób odkleszczowych (krętki boreliozy, riketsje, wirus KZM).

W kręgu zainteresowań badawczych jest także rozpoznanie nowych dróg transmisji, np. pionierskie badania nad transmisją pionową patogenów (z zarażonej matki na potomstwo).

AcademiaNet to portal internetowy prezentujący sylwetki naukowe wybitnych badaczek, którego inicjatorem jest niemiecka Fundacja Roberta Boscha, a jego partnerem Swiss National Science Foundation SNSF. Głównym celem tej inicjatywy jest stworzenie bazy ekspertek, w której będą dostępne dane najwybitniejszych kobiet naukowców z Europy, ale też spoza kontynentu.

Wybitne naukowczynie są nominowane do AcademiaNet przez 43 organizacje partnerskie, zgodnie ze ścisłymi zasadami selekcji. Głównym kryterium wyboru jest doskonałość naukowa i wybitne osiągnięcia w reprezentowanej przez badaczki dziedzinie nauki. Nie ma możliwości aplikowania bezpośrednio do AcademiaNet.

Baza, która działa od 2010 r., obecnie zawiera sylwetki ponad 4500 naukowczyń. Ułatwia ona uniwersytetom, instytutom i przedstawicielom przemysłu poszukiwanie współpracowniczek i ekspertek.