Pakt dla mokradeł. Konferencja o ochronie obszarów wodno-błotnych w Polsce z okazji Światowego Dnia Mokradeł na Wydziale Biologii UW

Wydział Biologii UW oraz Centrum Ochrony Mokradeł zapraszają do wzięcia udziału w obchodach Światowego Dnia Mokradeł, które będą trwać od 4 do 7 lutego 2023 r. Obok wydarzeń popularnonaukowych, po raz pierwszy odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona obszarom wodno-błotnym.

W sobotę 4 lutego odbędą się dwie piesze wycieczki po zimowych bagnach Puszczy Kampinoskiej. Poprowadzą je eksperci, którzy opowiedzą o historii mokradeł, ich walorach, aktualnych problemach oraz o działaniach zmierzających do ich ochrony. Obie trasy będą przebiegać po szlakach poprowadzonych drogami leśnymi i częściowo po kładkach turystycznych. Udział w wycieczce jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy.

Obchody Światowego Dnia Mokradeł odbędą się w niedzielę 5 lutego w budynku Wydziału Biologii UW przy ul. Miecznikowa 1 w Warszawie. Wówczas to będzie można posłuchać wykładów popularnonaukowych o ekologii i ochronie mokradeł w Polsce oraz poznać osoby zajmujące się tymi tematami podczas Bazaru Idei Bagiennych. Wstęp wolny. Wydarzenie to będzie w całości transmitowane online. Więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku: Dzień Mokradeł 2023.

Konferencja naukowa poświęcona obszarom wodno-błotnym to dwudniowe wydarzenie, które będzie miało miejsce w 6 i 7 lutego (poniedziałek i wtorek). W czasie konferencji odbędą się cztery sesje warsztatowe na tematy związane z ochroną mokradeł:

• Offset węglowy źródłem finansowania restytucji torfowisk w Polsce – prezentacja i dyskusja założeń programu. Prowadzi Monika Łaskawska – Wolszczak
  • Praktyka ochrony i restytucji mokradeł. Prowadzi Paweł Pawlaczyk
  • Ochrona torfowisk formalnie, czyli dlaczego plany zadań ochronnych i plany ochrony nie zawsze działają. Prowadzą Jan Kucharzyk i Ewa Jabłońska
  • O co rzeki suszą nam głowę? Jak rozmawiać z ludźmi o rzekach? Prowadzą Ilona Biedroń i Robert Feluś

Program ramowy i wszystkie informacje na stronie www Pakt dla Mokradeł.