Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Naukowczynie i naukowcy z Wydziału Biologii UW o katastrofie ekologicznej na Odrze

Od tygodni jednym z głównych tematów medialnych w Polsce jest katastrofa ekologiczna na Odrze. Obrazy ton rozkładających się ryb pobudzają wyobraźnię społeczeństwa i wymuszają na decydentach zmianę retoryki w dyskusjach o ochronie środowiska.

Jak podkreślają biolodzy i eksperci, również z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, katastrofa na rzece Odrze jest prawdopodobnie skutkiem synergicznego działania kilku czynników.

„Spuszczanie wody solankowej oraz dopływ wód bogatych w związki biogenne (np. wody z oczyszczalni ścieków) sprzyja rozwojowi różnych nietypowych glonów” – stwierdziła dr hab. Iwona Jasser, prof. UW z Instytutu Biologii Środowiskowej Wydziału Biologii UW. Wymienia ona także wysoką temperaturę powietrza i bardzo niski poziom wody. „Powolny przepływ wód sprzyja glonom takim jak Prymnesium parvum, które są toksyczne i odpowiadają za śmiertelne zatrucia ryb” – wyjaśniła ekspertka. Zwróciła ona uwagę, że nie ma udostępnionych wyników badań fitoplanktonu Odry, przeprowadzonych w ostatnich latach, co utrudnia odpowiedź na pytanie, czy tzw. „złote algi” występowały w tej właśnie rzece wcześniej. Jasser zastrzegła, że do pełnego zrozumienia sytuacji potrzeba bardzo dużo danych i kontynuacji badań.

Zdaniem dr. hab. Andrzeja Mikulskiego z Zakładu Hydrobiologii Wydziału Biologii UW, jedną z najważniejszych przyczyn katastrofy na rzece Odrze był brak systemu monitorowania nielegalnych zrzutów ścieków do rzek, co powoduje, że występują one w Polsce nagminnie. „Często silnie oddziałują one na ekosystemy rzeczne, ale do momentu, gdy nie zaczną powodować śmiertelności organizmów, są niewykrywane. Jeżeli nic się nie zmieni w prawodawstwie, pogłębiające się niskie stany wód i wzrosty temperatur spowodują, że częściej będziemy obserwować katastrofy ekologiczne podobne do aktualnej. Planowana dalsza regulacja rzek znacząco spotęguje ten efekt” – podkreślił.

Naukowcy z Wydziału Biologii UW od wielu lat prowadzą badania dotyczące ochrony wód i mokradeł, popularyzują tę problematykę i uczestniczą w próbach oddziaływania na decydentów w celu naprawy systemu ochrony środowiska w Polsce.

Więcej informacji autorstwa ekspertek i ekspertów z Wydziału Biologii na temat katastrofy na Odrze oraz ochrony rzek można znaleźć:

Na stronie internetowej inicjatywy „Nauka dla Przyrody” można znaleźć wiele artykułów popularnonaukowych, w tym także tekst dotyczący roli rzek w przyrodzie: Dlaczego warto chronić rzeki.

Temat katastrofy ekologicznej pojawi się na Zjeździe Hydrobiologów Polskich w Łodzi, który odbędzie się w dniach 7-9 września, gdzie aż dwie sesje panelowe poświęcone będą rzece Odrze.

Moderatorami w sesji będą hydrobiolodzy, specjaliści od rzek: dr hab. inż. Robert Czerniawski prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, dr hab. Andrzej Mikulski z Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. inż. Piotr Parasiewicz, prof. Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie i prof. dr hab. Maciej Zalewski z Uniwersytetu Łódzkiego. Sesje zakończą się uchwałą PTH.

Polskie Towarzystwo Hydrobiologiczne opracowuje obecnie stanowisko w sprawie katastrofy na rzece Odrze. Zostanie ono opublikowane w najbliższym czasie również na stronie www Wydziału Biologii UW.

Fot. Izabela Kuzyszyn