Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Nagroda Dydaktyczna JM Rektora UW dla wykładowczyń Wydziału Biologii

Dr Julia Pawłowska z Instytutu Biologii Ewolucyjnej została laureatką Nagrody Dydaktycznej Rektora UW w 2022 r. Ponadto dr Katarzyna Gieczewska z Instytutu Biologii Eksperymentalnej i Biotechnologii Roślin otrzymała indywidualne wyróżnienie w konkursie Nagrody Dydaktycznej Rektora UW. Gratulujemy!

Nagroda jest przyznawana indywidualnie nauczycielom akademickim za wybitne osiągnięcia dydaktyczne, wprowadzanie nowatorskich metod kształcenia i szczególne zaangażowanie w proces nauczania.

Dr Julia Pawłowska jest mykolożką, zastępczynią dyrektora ds. dydaktycznych Instytutu Biologii Ewolucyjnej na Wydziale Biologii UW. Pełni także funkcję prezeski Polskiego Towarzystwa Mykologicznego.

Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół mykologii, filogenetyki i ewolucji. Działalność dydaktyczna, którą prowadzi, skupia się na przekazywaniu wiedzy o grzybach, a także promowaniu przedmiotów ścisłych i umiędzynarodowianiu zajęć. W ciągu ostatnich 5 lat prowadziła lub koordynowała siedem przedmiotów dla studentów kierunków Biologia, Biotechnologia i Ochrona Środowiska.

Poza prowadzeniem prac licencjackich i magisterskich oraz opieką nad studentami kolegium MISMaP, chętnie koordynuje prace wolontariuszy, włączając ich w realizację projektów badawczych. Dzięki nawiązaniu przez dr Pawłowską współpracy z WSSE w Białymstoku, w ramach zajęć, studenci UW mogą ukończyć kurs przygotowawczy dla kandydatów na klasyfikatora grzybów świeżych. Zaś dzięki nawiązaniu współpracy w ramach Sojuszu 4EU+ studenci przedmiotu mykologia terenowa z uczelni partnerskich mają wspólne, anglojęzyczne zajęcia terenowe. Ponad to pozyskała ona projekt FID na utworzenie mobilnego laboratorium genetyki środowiskowej co umożliwiło wprowadzenie praktycznego nauczanie metod molekularnych podczas zajęć terenowych, także dla studentów kierunku Ochrona Środowiska.

Dr Katarzyna Gieczewska obroniła w 2011 r. doktorat dotyczący składu białkowego i lipidowego błon chloroplastowych roślin o odmiennej tolerancji na stres chłodu w Zakładzie Anatomii i Cytologii Roślin IBEiBR. Dwa lata później w ramach stażu podoktorskiego FUGA dwa lata spędziła w Instytucie Fizyki UMCS. Obecnie jest adiunktem w macierzystym zakładzie i kontynuuje badania nad innymi składnikami chloroplastów potencjalnie odpowiadającymi za lepszą tolerancję na stresy abiotyczne.

Jest ona członkinią Polskiego Towarzystwa Biofizycznego oraz Komitetu Głównego Olimpiady biologicznej. Dr Katarzyna Gieczewska jest długoletnią sekretarz (od 2008 r.) komisji rekrutacyjnej, a od 2021 r. jest pełnomocniczką dziekana Wydziału Biologii UW do spraw rekrutacji.