Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej „Kumak” nominowane w konkursie architektonicznym

Budynek EXPO Mazurskiego Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej “Kumak” w Urwitałcie, w którym będzie mieścić się wystawa przyrodnicza, otrzymał nominację w konkursie architektonicznym Property Design Awards 2023, w kategorii bryła: obiekty publiczne.

Głosowanie na budynek stacji terenowej Wydziału Biologii UW trwa do 18 grudnia na stronie konkursu Property Design Awards. Ogłoszenie zwycięzców odbędzie się 26 stycznia 2023 r. podczas wydarzenia 4 Design Days w Katowicach.

Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej „Kumak” to zespół dwóch budynków zaprojektowanych przez biuro Kwadratura. Pierwszy budynek ma pełnić funkcję edukacyjną i będzie w nimi mieściła się wystawa poświęcona ekosystemowi małych zbiorników wodnych. Drugi budynek ma pełnić funkcje dydaktyczną – to laboratoria, sala seminaryjna wraz z zapleczem noclegowym.

Oba obiekty zaprojektowane są na planie koła. Wtapiają się w otoczenie: częściowo są przysypane ziemią, a ich elewacje pokrywają rośliny. Zastosowano w nich nowoczesne rozwiązania techniczne: prefabrykaty, maty kapilarne, głębinową pompę ciepła zasilaną PV, instalację “wody szarej”.

Stacja terenowa w Urwitałcie otrzymała już wyróżnienie w konkursie Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC Green Building Awards 2018 w kategorii najlepszy budynek ekologiczny.

Nagroda Property Design Awards jest wręczana od 2016 roku. Co roku nagradzana jest architektura i wzornictwo budynków, wnętrz, a także przestrzeni publicznych. Wśród piątki nominowanych w kategorii obiektów publicznych, obok stacji terenowej Wydziału Biologii UW, nominowany jest także budynek Wydziału Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UW.