Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

„Kosmos” 4/2022

Nowy numer kwartalnika „Kosmos” (nr 4/2022) został właśnie opublikowany na stronie http://kosmos.ptpk.org Zapraszamy do lektury!

Motywem przewodnim kilku artykułów jest środowisko. Pochodzące zeń sygnały są przedmiotem multisensorycznej integracji na poziomie ośrodkowego układu nerwowego człowieka, a także źródłem informacji przestrzennej w warunkach utrudnionej widoczności u kręgowców wykorzystujących echolokację. Człowiek to środowisko niszczy – mówią o tym artykuły traktujące o nadmiarze światła (tym razem w Tenczyńskim Parku Krajobrazowym) oraz wszechobecności mikroplastiku. Ludzie nie są wolni od niekiedy poważnych problemów zdrowotnych – poznajemy więc zarówno zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, będące źródłem ciężkiej udręki dla dotkniętych nimi osób, jak i wspomaganie dietą regulacji metabolizmu w warunkach cukrzycy typu 2.

Kręgowce są bohaterami dwóch kolejnych artykułów. W pierwszym autorzy analizują sen ptaków i ssaków, a następny to pasjonująca historia ewolucji wytworów skóry u kręgowców. Odrębny temat, przedstawiony przez hobbystów, to pająki i rekomendacje domowych warunków ich hodowli! Mamy tu jeszcze tajemniczy kwas pipekolowy – występujący powszechnie, ale słabo poznany niebiałkowy aminokwas, przybliżony w kolejnym artykule. Cyjanobakterie, czyli sinice, i ich niewrażliwość na promieniowanie dopełniają zawartości zeszytu.

I na koniec – niestrudzony współpracownik kwartalnika, prof. Eugeniusz Kośmicki z Poznania przybliża kolejną porcję literatury niemieckojęzycznej, poświęconej roślinom. Tym razem omawiane książki traktują o ogrodach, także tych warzywnych, przedstawiają wybitnych ogrodników i pełne uroku miejsca, do których zapraszają wybitni specjaliści.

Zapraszamy do czytania, życzymy pożytecznej lektury.

Wydział Biologii UW jest współwydawcą kwartalnika „Kosmos”.