Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

IV edycja Białowieskiej Szkoły Statystyki

Białowieska Stacja Geobotaniczna Uniwersytetu Warszawskiego wraz z Instytutem Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku zapraszają do wzięcia udziału w IV edycji „Białowieskiej Szkoły Statystyki”. Kurs odbędzie się w dniach 17-22 kwietnia 2023 roku w siedzibie Białowieskiej Stacji Geobotanicznej (ul. Sportowa 19, 17-230 Białowieża).

Kurs kierowany jest do magistrantów i doktorantów prowadzących badania naukowe w zakresie ekologii, zainteresowanych poszerzeniem wiedzy z zakresu statystyki i analizy danych. Wszystkie działania wykonywane będą za pomocą pakietu R. W trakcie kursu, poza wykładami i warsztatami, główny nacisk kłaść będziemy na pracę z własnymi danymi. Od uczestników wymagamy własnego sprzętu komputerowego z zainstalowanym oprogramowaniem (R i Rstudio; informacje dotyczące pobrania i instalacji w komunikacie kursowym dla osób zakwalifikowanych), bazy danych przygotowanej w formie arkusza kalkulacyjnego oraz powiązanego z nią problemu badawczego.

Kurs prowadzą dr Patryk Czortek (Białowieska Stacja Geobotaniczna Uniwersytetu Warszawskiego) i dr hab. Marcin Dyderski (Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk), w oparciu o własne doświadczenia z analizą danych opisujących świat roślin, zwierząt i grzybów w różnych ekosystemach.

Podczas BSS uczestnicy nauczą się:

  • podstaw składni języka R
  • przygotowania bazy danych do analiz
  • metod eksploracyjnej analizy danych
  • regresji liniowej i nieliniowej
  • zastosowania modeli mieszanych
  • analizy wariancji i testów statystycznych
  • metod grupowania obserwacji za pomocą dendrogramów
  • metod analiz wielowymiarowych (ordynacji)

Pierwsze pięć dni kursu będzie podzielone na trzy bloki: wykład wprowadzający, ćwiczenia i praca z własnymi danymi. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (14), rekrutacja będzie oparta o jakość opisu problemu badawczego i bazy danych. Udział w kursie jest bezpłatny. Wyżywienie i nocleg we własnym zakresie. Ze względów logistycznych proponujemy nocleg w pokojach gościnnych Białowieskiej Stacji Geobotanicznej.

Harmonogram:

20 luty – rozpoczęcie przyjęcia zgłoszeń

19 marzec – koniec rekrutacji

21 marzec – mailowa informacja o przyjęciu lub nieprzyjęciu na kurs

17-22 kwiecień – kurs

W przypadku pytań prosimy o kontakt z organizatorami:

dr Patryk Czortek (p.czortek@uw.edu.pl),

dr hab. Marcin Dyderski (mdyderski@man.poznan.pl).

Rejestracja na kurs pod adresem: https://forms.gle/6HCHz5PmrEELCPPi9