Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Grant dla Koła Biologii Mikroorganizmów w konkursie MEiN

Koło Biologii Mikroorganizmów otrzymało grant na realizację projektu w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowację”, organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Gratulujemy!

Projekt nosi tytuł: „Ocena potencjału Entomortierella parvispora w bioremediacji gleby zanieczyszczonej żelazem”. W skład zespołu badawczego wchodzą: Beniamin Abramczyk (kierownik projektu), Maksymilian Nowak, Dorota Wiktorowicz, Łukasz Słowik, Szymon Ławicki i Justyna Borowiecka. Opiekunem naukowym Koła jest dr hab. Julia Pawłowska.
Naukowcom przyznano finansowanie w wysokości 69 678 złotych.

Entomortierella parvispora (Linnem.) Vandepol & Bonito to słabo zbadany gatunek grzyba należący do typu Mucoromycota. Zauważono, że jest on z dużą częstością izolowany z gleby o ekstremalnie wysokiej zawartości żelaza. Podczas badań prowadzonych w ramach pracy dyplomowej jednego z członków Koła częstość izolowania szczepów Entomortierella parvispora z gleby rosła wraz ze wzrostem stężenia żelaza w tej glebie.

W ramach tego projektu zostanie sprawdzona zdolność szczepów Entomortierella parvispora do wzrostu na podłożu o wysokiej zawartości żelaza – zarówno metalicznego, jak i w postaci jonowej. Ewaluacji zostanie poddana również zdolność tych szczepów do usuwania żelaza z pożywki, mobilizacji tego metalu, a także produkcji substancji czynnych przydatnych w procesie bioremediacji gleby (kwasów karboksylowych, biosurfaktantów i sideroforów).

Dzięki temu zostanie określony potencjał Entomortierella parvispora do użycia w bioremediacji gleby zanieczyszczonej żelazem lub w produkcji substancji czynnych, które mogą być używane w tym procesie. Uzyskane dane mogą również posłużyć opracowaniu nowych metod bioremediacyjnych dla gleb skażonych innymi metalami.

Minister Edukacji i Nauki zakwalifikował do finansowania 174 projekty na łączną kwotę 9 762 184,99 zł. Laureaci zostali wyłonieni spośród 308 zgłoszonych do konkursu wniosków.

Fot. Entomortierella parvispora. Autor:  Beniamin Abramczyk