Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Grant dla dr hab. Edyty Brzóski-Wójtowicz w konkursie OPUS 24

Dr hab. Edyta Brzóska-Wójtowicz z Instytutu Biologii Rozwoju i Nauk Biomedycznych Wydziału Biologii UW otrzymała grant w konkursie OPUS 24 Narodowego Centrum Nauki. Gratulujemy!

Projekt „Nowe strategie wspomagania regeneracji mięśni szkieletowych – potencjalna rola mikroRNA-126” otrzymał dofinansowanie w wysokości 2 964 600 zł.

Projekt koncentruje się na poszukiwaniu nowych strategii z wykorzystaniem mikroRNA-126 wspomagających regenerację mięśni szkieletowych. Mięśnie szkieletowe mają zdolność do rekonstrukcji swojej struktury w odpowiedzi na urazy, dzięki obecności komórek macierzystych połączonych z włóknami mięśniowymi, nazywanych komórkami satelitowymi.

W przebiegu różnych chorób, takich jak: nowotwory, AIDS, cukrzyca, dystrofie, choroby neurodegeneracyjne, poważne urazy mięśni, czy też w okresie starzenia dochodzi do zaburzenia odbudowy mięśni szkieletowych. Jedną z potencjalnych strategii wspomagania regeneracji jest przeszczepianie komórek macierzystych o potencjale miogenicznym.

Poprzednie badania zespołu Zakładu Cytologii Wydziału Biologii UW koncentrowały się na roli różnych cząsteczek, które mogą wspierać potencjał miogeniczny i regeneracyjny komórek macierzystych.

Niniejszy projekt dotyczy roli mikroRNA-126 w regulacji migracji i różnicowania mysich mioblastów oraz wydzielania czynników, mogących wpływać na przebieg miogenezy lub angiogenezy. Wyniki tego projektu pozwolą naukowcom na uzyskanie nowych danych na temat mikroRNA-126 w regeneracji mięśni szkieletowych, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu tej cząsteczki na niszą naczyniową. Ponadto dane pozwolą opracować potencjalną strategię poprawy rekonstrukcji uszkodzonych lub dystroficznych mięśni szkieletowych.