Fulbright Junior Research Award 2021-22 dla mgr Moniki Fluks

Mgr Monika Fluks została laureatką stypendium Fulbright Junior Research Award 2021-22, przeznaczonego na realizację projektu badawczego powiązanego z tematyką przygotowywanej rozprawy doktorskiej w jednostce naukowej w USA. W ramach projektu Monika Fluks spędzi 6 miesięcy w grupie prof. Moniki Ward w Institute for Biogenesis Research, University of Hawaiʻi at Mānoa w Honolulu, biorąc udział w badaniach nad różnicowaniem indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych otrzymanych z komórek skóry samca w żeńskie gamety – oocyty. Gratulujemy!

Opis Projektu:
„Pluripotencjalne pierwotne komórki płciowe (ang. primordial germ cells, PGC) ulegają dymorficznemu płciowo rozwojowi, tradycyjnie tworząc plemniki u samców i oocyty u samic. W sprzyjających warunkach jednak mają one zdolność zarówno do spermatogenezy, jak i oogenezy, i mogą być indukowane do różnicowania się zarówno w oocyty, jak i plemniki. Dotyczy to również komórek podobnych do pierwotnych komórek płciowych (primordial germ cell-like cells, PGCLC), które można uzyskać z pluripotencjalnych komórek macierzystych, takich jak indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (ang. induced pluripotent stem cells, iPSC). Hipotetycznie, powinno być możliwe, aby iPSC pochodzące od dorosłych myszy danej płci różnicowały w funkcjonalne gamety przeciwnej płci. Chciałabym zweryfikować część tej hipotezy, generując oocyty z komórek skóry samców myszy i testując ich funkcjonalność w technikach wspomaganego rozrodu (ang. assisted reproductive technologies, ART).

Proponowane badania otworzą drzwi do analizy funkcji genów leżących u podstaw gametogenezy, a także dostarczą wskazówek dotyczących rozwoju podobnego systemu hodowli u innych gatunków, w tym u ludzi. Odtwarzanie in vitro zdarzeń gametogenezy przy użyciu komórek macierzystych pochodzących od płci przeciwnej doprowadziłoby do lepszego zrozumienia różnic specyficznych dla płci i wzbogaciłoby repertuar ART, a także miałoby nieoceniony wpływ na starania ochronne zagrożonych gatunków zwierząt.”Lista laureatów programu Fulbright Junior Research Award 2021-22: https://fulbright.edu.pl/laureaci-konkursu-fulbright-junior-research-award-2021-22/