Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Film dokumentalny „Kohut” nagrodzony na 16. Festiwalu Górskim Adrenalinium

Film dokumentalny „Kohut” otrzymał wyróżnienie jury oraz nagrodę publiczności na 16. Festiwalu Górskim Adrenalinium w Żywcu. Gratulujemy!

„Kohut” to średniometrażowy film przyrodniczy o dwuletnich badaniach nad cietrzewiami w Tatrach. Twórcami filmu są: Michał Adamowicz, doktorant z Zakładu Ekologii Instytutu Biologii Funkcjonalnej i Ekologii Wydziału Biologii UW oraz mgr Filip Chudzyński, absolwent Wydziału Fizyki UW.

W uzasadnieniu jury dla przyznania nagrody twórcom filmu „Kohut” czytamy: „Za ukazanie wyjątkowego sposobu na życie, uporu i cierpliwości w realizacji wyznaczonego celu, pokazaniu innego oblicza Tatr, które rzadko jest pokazywane w medialnych przekazach, nauki innego spojrzenia na to, co nas otacza, i dokumentację świata, który może odejść na zawsze. Pokazanie, że ludzie i przyroda to jeden świat.” Na festiwalu w Żywcu zaprezentowano 9 filmów krótkometrażowych oraz 5 długometrażowych.

Film „Kohut” miał swoją premierę we wrześniu 2022 r. i do tej pory odbyło się ponad 30 pokazów oraz spotkań z autorami w różnych miastach Polski.

Obecnie Michał Adamowicz realizuje doktorat pod tytułem: „Zagrożenia i szanse przetrwania populacji cietrzewia (Lyrurus tetrix) w dwóch typach środowisk: górskim na przykładzie Tatr i nizinnym na przykładzie Doliny Biebrzy” pod kierunkiem dr. hab. Tomasza Gortata w Zakładzie Ekologii.