Ekologia i biotechnologia na UW w szanghajskim rankingu dziedzin naukowych 2023

Dyscypliny ekologia oraz biotechnologia, uprawiane na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, po raz kolejny zostały sklasyfikowane w szanghajskim rankingu dziedzin naukowych. W 2023 r. obie uplasowały się na miejscach 301-400 wśród 500 notowanych jednostek.

W Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) znalazło się w sumie siedem dyscyplin reprezentowanych przez UW: fizyka, matematyka, prawo, ekologia, biotechnologia, nauki polityczne, psychologia.

Szanghajski ranking to międzynarodowe zestawienie uczelni ocenianych pod względem 55 dyscyplin naukowych, z pięciu dziedzin: nauk przyrodniczych, medycznych, społecznych, o życiu oraz nauk technicznych i inżynieryjnych.
Łącznie w zestawieniu uwzględniono ponad 1,9 tys. uczelni ze 104 krajów i regionów.

Ranking przygotowywany jest przez agencję Shanghai Ranking Consultancy. Po raz pierwszy Shanghai Ranking został zaprezentowany w 2009 r. Od 2017 r., po wprowadzeniu nowej metodologii, publikowany jest jako Global Ranking of Academic Subjects (GRAS).

Zestawienie bierze pod uwagę pięć kryteriów: liczbę pracowników, którzy otrzymali istotną nagrodę w określonej dziedzinie, współpracę międzynarodową oraz liczbę publikacji w czołowych czasopismach danej dziedziny i liczbę referatów wygłoszonych na prestiżowych konferencjach naukowych.

Pełna lista dostępna jest na stronie rankingu GRAS.