Ekologia i biotechnologia na UW w szanghajskim rankingu dziedzin naukowych 2022

Dyscypliny ekologia oraz biotechnologia, uprawiane na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, zostały sklasyfikowane w tegorocznym szanghajskim rankingu dziedzin naukowych. Ekologia uplasowała się na miejscach 201-300, a biotechnologia – na 301-400 wśród 500 notowanych jednostek, podobnie jak w 2021 r.

W Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) znalazło się w sumie 10 dyscyplin reprezentowanych przez UW. Pod względem miejsca w rankingu ekologię wyprzedziły uniwersytecka fizyka, matematyka oraz Instruments Science & Technology.

Szanghajski ranking to międzynarodowe zestawienie uczelni ocenianych pod względem 54 dyscyplin naukowych, z pięciu dziedzin: nauk przyrodniczych, społecznych, medycznych, technicznych i inżynierskich oraz nauk o życiu.

W tegorocznym rankingu odnotowano 25 polskich uczelni w 28 dyscyplinach. Łącznie w zestawieniu uwzględniono ponad 1,8 tys. uczelni z 96 krajów.

Ranking przygotowywany jest przez agencję ShanghaiRanking Consultancy. Po raz pierwszy ShanghaiRanking został zaprezentowany w 2009 roku. Od 2017 roku, po wprowadzeniu nowej metodologii, publikowany jest jako Global Ranking of Academic Subjects (GRAS).

Podczas tworzenia rankingu brane pod uwagę są m.in. takie czynniki, jak: liczba pracowników, którzy otrzymali istotną nagrodę w określonej dziedzinie, współpraca międzynarodowa oraz liczba publikacji w czołowych czasopismach danej dziedziny i liczba referatów wygłoszonych na prestiżowych konferencjach naukowych.

Pełna lista rankingowa GRAS dostępna jest na stronie www ShanghaiRanking.