Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Dr Łucja Kowalewska z Wydziału Biologii UW jedyną Polką w projekcie „European Curvature and Biology Network”

Interdyscyplinarna grupa badaczy działająca w ramach sieci naukowej CurvoBio, do której należy dr Łucja Kowalewska z Zakładu Anatomii i Cytologii Roślin Wydziału Biologii UW, otrzymała dofinansowanie projektu pt. „European Curvature and Biology Network” w ramach najnowszego programu COST (European Cooperation in Science and Technology). Doktor Kowalewska w składanym wniosku pełniła funkcję „Secondary Proposer” a podczas realizacji projektu wejdzie w skład „Management Committee (MC)” z ramienia Polski.

Finansowany projekt ma na celu zacieśnienie współpracy między różnymi dyscyplinami naukowymi (biologia, matematyka, fizyka, medycyna, inżynieria materiałowa) w celu zgłębienia wpływu krzywizny powierzchni na zachowanie komórek i tkanek. Komórki i tkanki oddziałują z otaczającym je środowiskiem fizycznym i posiadają zdolność do wyczuwania i reagowania na sygnały mechaniczne tworząc w ten sposób kluczowe sprzężenie zwrotne między rozwojem kształtu, reakcją biologiczną i fizyką otaczającego środowiska. Poprzez wymianę wiedzy i stworzenie wspólnego języka możliwe będzie odkrycie nowych informacji na temat zależności między formą i funkcją biologiczną. Badacze przewidują, że wyniki badań realizowanych we współpracy wspieranej przez finansowanie COST mogą mieć szerokie zastosowanie zarówno w kontekście badań podstawowych jak i m.in. poszukiwaniu nowych terapii.

Europejski Program Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych (COST) to międzyrządowa instytucja europejska powołana w celu rozwijania międzynarodowej współpracy w zakresie badań naukowych prowadzonych w ramach poszczególnych krajowych programów. COST został ustanowiony w 1971 roku i stanowi najstarszy europejski program w dziedzinie naukowej Obecnie obejmuje on 36 członkowskich krajów Unii Europejskiej oraz krajów współpracujących. Celem programu COST jest ułatwianie współpracy zespołów badawczych z różnych krajów pracujących w podobnych dziedzinach, poprzez finansowanie wymiany, spotkań, konferencji, publikacji. Istotną cechą programu jest jego elastyczność: nie są narzucone dziedziny współpracy, ale ośrodki badawcze same zgłaszają propozycje nowych akcji programu COST.