Dr Karolina Archacka z wyróżniona w konkursie Nagrody Dydaktycznej Rektora UW

Dr Karolina Archacka została wyróżniona, w dziedzinie nauk ścisłych i biologicznych, w konkursie Nagrody Dydaktycznej Rektora UW. Gratulujemy!

Nagroda przyznawana jest nauczycielom akademickim między innymi za wybitne osiągnięcia dydaktyczne oraz wykorzystywanie nowatorskich metod kształcenia.

Karolina Archacka jest biolożką w Zakładzie Cytologii Instytutu Biologii Rozwoju i Nauk Biomedycznych Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi badania nad komórkami macierzystymi i regeneracją tkanek – jej doktorat, a także kierowane przez nią granty badawcze dotyczyły potencjału miogenicznego/regeneracyjnego wybranych rodzajów komórek macierzystych. Odbyła staż naukowy w Stem Cell Processing Lab w Padwie, we Włoszech, którego efektem są publikacje naukowe zrealizowane we współpracy z grupą prof. Paolo De Coppi’ego. Łącznie Karolina Archacka ma na swoim koncie współautorstwo ponad trzydziestu publikacji naukowych, dwóch patentów, a także uczestnictwo w kilkunastu grantach naukowych.

Prowadzi ona szereg zajęć dydaktycznych dla studentek i studentów Wydziału Biologii UW, a od roku akademickiego 2023/2024 także dla studentek i studentów Wydziału Medycznego UW. Jest pomysłodawczynią i koordynatorką przedmiotu „Współczesna biologia”, w ramach którego studenci i studentki WB UW przygotowują m.in. autorskie projekty naukowe. Jest także współopiekunką Studenckiego Koła Biologii Medycznej „Antidotum”.

Karolina Archacka od lat aktywnie uczestniczy w popularyzacji nauki. Jest koordynatorką polskiej edycji Dnia Komórek Macierzystych (UniStem Day). W 2013 r. została wyróżniona Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia dydaktyczne. Jest także współautorką podręczników do nauczania biologii w szkole podstawowej i szkołach ponadgimnazjalnych oraz publikacji edukacyjnych. Podręcznik „Biologia. Po prostu”, którego jest współautorką, został wyróżniony w 2012 r. przez Polską Akademię Umiejętności.