Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Doktorantka Maria Piórkowska i studentka Alicja Bukat z Wydziału Biologii UW otrzymały granty Talenty Jutra

Doktorantka Maria Piórkowska z Zakładu Immunologii oraz studentka Alicja Bukat pisząca pracę magisterską w Zakładzie Anatomii i Cytologii Roślin zostały laureatkami programu Talenty Jutra. Gratulujemy!

Maria Piórkowska jest doktorantką, której opiekunkami naukowymi są prof. Grażyna Korczak-Kowalska oraz dr Katarzyna Bocian. Doktorantka pisze pracę dyplomową dotyczącą profilu glikozylacji białek komórek układu odpornościowego oraz jej wpływu na funkcjonowanie komórek tego układu. W ramach grantu będzie określać ogólny profil glikozylacji limfocytów Treg.

Alicja Bukat, wykonująca pracę magisterską dotyczącą roli białek w tworzeniu układów sześciennych w chloroplastach w Zakładzie Anatomii i Cytologii Roślin, otrzymała finansowanie projektu zatytułowanego “GranaMeasure – informatyczne narzędzie do kompleksowej analizy nanomorfologii tylakoidów gran”. Projekt ten, prowadzony pod opieką dr Łucji Kowalewskiej, realizowany jest we współpracy z Centrum Uczenia Maszynowego UW. Celem projektu jest stworzenie i udostępnienie w wolnym dostępie intuicyjnego w obsłudze narzędzia do analizy nanomorfologii gran. Dane obrazowe z transmisyjnego mikroskopu elektronowego (TEM) automatycznie analizowane i kwantyfikowane będą przez głęboką sieć neuronową. Otrzymane przez magistrantkę fundusze przeznaczone będą na poszerzenie zestawu danych uczących i stworzenie funkcjonalnego narzędzia.

Ponadto finalistką konkursy Talenty Jutra była doktorantka Patrycja Ściślewska, której opiekunami pracy są dr hab. Piotr Bębas, prof. ucz. z Zakładu Fizjologii Zwierząt, Wydziału Biologii UW oraz naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN i Northeastern Illinois University, USA.

Konkurs Talenty Jutra, realizowany przez Fundację Empiria i Wiedza, skierowany jest do młodych badaczy, naukowców i wynalazców w wieku 15–25 lat, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę naukowo-badawczą. Celem programu jest wsparcie młodych ludzi mających szczególne osiągnięcia w dziedzinie nauk ścisłych.

Komisja konkursowa wybierała w 2022 roku 20 najlepszych projektów naukowo-badawczych. Laureaci otrzymali granty w wysokości 25 tysięcy złotych na ich realizację.