Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Doktorant Michał Figura z Zakładu Ekologii współautorem komiksu dla dzieci „Wilki. Historie prawdziwe”

„Wilki. Historie prawdziwe” to przyrodniczy komiks dokumentalny o ekologii i problemach ochrony wilków. Jego autorami są: Michał Figura doktorant z Zakładu Ekologii Wydziału Biologii UW oraz Aleksandra i Daniel Mizielińscy, którzy są także ilustratorami książki.

Pomysł na książkę zrodził się po jednych z warsztatów, w których uczestniczyli Ola z Danielem. Warsztaty trwały od piątku do niedzieli i przez te niespełna trzy dni włóczyliśmy się po lasach Beskidu Żywieckiego w poszukiwaniu wilków. W poniedziałek po warsztatach, zadzwonił do mnie Daniel i zapytał, czy nie chciałbym zrobić z nimi książki bazującej na moich opowieściach. Gdy Mizielińscy proponują zdobienie czegoś wspólnie, to się nie odmawia. Lepszego sposobu na edukację nie mogłem sobie wymarzyć – wspomina Michał Figura.

Wszyscy bohaterowie tego komiksu to naukowcy, którzy zawodowo zajmują się wilkami, wśród nich uczeni z Wydziału Biologii UW: dr hab. Sabina Pierużek-Nowak i dr hab. inż. Robert Mysłajek prof. ucz. W książce są przedstawione historie kilku wilków, które były przez nich obserwowane. Opisaliśmy między innymi losy Kosego z Roztoczańskiego Parku Narodowego, Miko, który wpadł pod samochód na DK 91 pod Toruniem, Luny­ – szczeniaka zabranego przez człowieka z lasu czy Kampinosa – wilka, który po trzymiesięcznej rehabilitacji wrócił na wolność i w poszukiwaniu partnerki przewędrował połowę Polski. Najbardziej emocjonalnie związany jestem z Halką i Luną, wilkami z grupy rodzinnej Halny, z której terytorium sąsiaduję. Przedstawiając losy tych zwierząt, chcieliśmy pokazać, jak wciąż mylne wyobrażenie mamy o tych zwierzętach, oraz przybliżyć ekologię gatunku szerszemu gronu odbiorców – stwierdza autor.

Ważną częścią tej popularnonaukowej książki jest opis metod badań dużych drapieżników. Moim zdaniem ta część komiksu pokazuje, czym tak naprawdę zajmują się naukowcy pracujący z wilkami i do czego służy wiedza zdobywana w ich pracy – wyjaśnia Figura.

Komiks „Wilki. Historie prawdziwe”, który jest publikacją Wydawnictwa Dwie Siostry, był prezentowany podczas targów książki Conrad Festival w Krakowie. Książka już trafiła do rąk najmłodszych czytelników. Podczas spotkań z dziećmi usłyszałem bardzo ciekawe pytania na temat ekologii gatunku, ale również dotyczące samych bohaterów. Odpowiedzi na większość z nich można znaleźć w książce. Osoby, które miały okazję przeczytać książkę przed festiwalem, same udzielały na nie odpowiedzi. Myślę, że ważne jest, aby dzieci oraz dorośli, czytając tę książkę, sami mogli obalić wilcze mity, które wciąż są powielane, a oparte są na opowieściach z bajek i legend – dodaje autor.

Michał Figura jest przyrodnikiem i członkiem Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, które współtworzy z dr hab. Sabiną Pierużek-Nowak i dr. hab. inż. Robertem W. Mysłajkiem, prof. UW. Ukończył politologię ze specjalizacją z bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego na Wydziale Humanistycznym Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Swoją pracę dyplomową poświęcił rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych pomiędzy ludźmi i wilkami. Jego projekt doktorski w Międzydziedzinowej Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Warszawskiego dotyczy opracowania i wdrożenia dobrych praktyk wykorzystania wilków i rysi leczonych w ośrodkach rehabilitacji dzikich zwierząt w ochronie ich populacji w środowisku naturalnym. Zajmuje się monitoringiem wilka, rysia i niedźwiedzia, a także edukacją przyrodniczą. Jest także twórcą artykułów naukowych i ekspertyz z zakresu teriologii i ornitologii.