Doktoranci Wydziału Biologii UW zwycięzcami w konkursie „Popularyzacja nie boli”

Rafał Jabłuszewski, doktorant z Zakładu Genetyki Bakterii, oraz Igor Siedlecki, doktorant z Ogrodu Botanicznego UW, zostali laureatami pierwszej edycji konkursu „Popularyzacja nie boli”. Gratulujemy!

Rafał Jabłuszewski zajął I miejsce w kategorii Naukowy Filantrop Roku w ogólnopolskim konkursie “Popularyzacja nie boli”, a także wraz z zespołem uzyskał II nagrodę za projekt e-booka „Akademickie SelfCare. Jak zadbać o zdrowie w trakcie studiów?”. Publikacja jest poradnikiem stworzonym na podstawie doświadczeń studentów i doktorantów. Autorzy doradzają, jak zadbać o swoje zdrowie, jak zorganizować miejsce pracy, czy jak komunikować swoje potrzeby na uczelni. E-book zostanie udostępniony nieodpłatnie studentom różnych uczelni przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego.

Igor Siedlecki wraz ze swoim zespołem zdobył I miejsce za stworzenie gry Hex Integration – наукова gra. Zwycięski projekt to gra edukacyjna w języku polskim i ukraińskim, gdzie w ciągu 45 minut zabawy i współpracy, młodzi gracze, poprzez integrację w grupach, rozwijają swoją wiedzę z wielu dziedzin nauki. Misją grup, w których każdy gracz ma swoją rolę, jest wspólne zdobywanie doświadczenia poprzez odkrywanie HEXów Wyzwań i realizacja celu: wypełnienie Pasu Sukcesu; a to wszystko w trakcie podróży na atrakcyjnej graficznie planszy. W grze ważny jest proces realizowania zadań i wspólne poszukiwanie odpowiedzi. Wszystkie drogi prowadzą do (Pasu) sukcesu, a nagroda – zdobyta wiedza jak i wspólnie spędzony czas – są największą wartością. Gra edukacyjna powstała, aby wesprzeć nauczycieli/-lki i edukatorów/-ki w czasie okupacji Ukrainy i migracji setek tysięcy ukraińskich dzieci do Polski. Dwujęzyczną grę naukowo-integracyjną można pobrać na stronie www Hex Integration.

Projekt “Popularyzacja nie boli” jest skierowany do osób, które pasjonują się nauką i chcą, aby wychodziła ona poza uniwersyteckie mury. Uczestniczą w nim studenci i doktoranci z różnych jednostek naukowych z całego kraju. Organizatorem jest Krajowa Reprezentacja Doktorantów oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.