Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Polsko-francuski zespół pod kierunkiem prof. Bogdana Jaroszewicza zbadał hipotezę „liść jest jak owoc”

Zespół pod kierunkiem prof. Bogdana Jaroszewicza z Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego zbadał hipotezę „foliage is the fruit” (liść jest jak owoc) amerykańskiego naukowca Daniela Janzena. Wyniki zostały opublikowane w „Acta Oecologica”.

Badacze z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu w Białymstoku oraz Instytutu Biologii Ssaków PAN wraz z francuskimi naukowcami z Universite Grenoble Alpes sprawdzili, czy są rośliny, które ewolucyjnie przystosowały się do tego, by rozprzestrzeniać swoje nasiona endozoochorycznie (w odchodach zwierząt) kosztem tego, że cała roślina (liście, pędy) jest zjadana przez zwierzę, a nie jedynie owoce.

Podczas projektu zbadano ponad 600 odchodów łosi zbieranych w różnych porach roku. Dokonano zarówno badania na obecność DNA roślin, jak i sprowadzono w warunkach laboratoryjnych jakie gatunki roślin wyrosną z obecnych w odchodach nasion. Dzięki temu naukowcy stwierdzili obecność w odchodach łosi ponad 180 gatunków roślin.

Spośród siedmiu gatunków, które były obecne w wysokich liczebnościach w wielu próbach, trzy mogą potwierdzać słuszność hipotezy “liść jest jak owoc”. Są nimi: pokrzywa zwyczajna, tojeść pospolita oraz krwawnica pospolita. Im więcej biomasy tych roślin zjadały łosie, tym więcej z ich odchodów wystarało siewek.

Szczegółowe wyniki badań można przeczytać w publikacji naukowej „Is endozoochoric seed dispersal by large herbivores an evolutionary adaptation? Revisiting the Janzen’s ‘Foliage is the fruit’ hypothesis”, a także w artykule prasowym „Dlaczego pokrzywa smakuje łosiowi jesienią? Nie tylko owoc, ale czasem i liść wabi zwierzęta” w serwisie PAP Nauka.