Niemieckie wydanie książki “Wilki. Historie prawdziwe” nominowane do nagrody Deutscher Jugendliteraturpreis

Niemiecka edycja komiksu „Wilki. Historie prawdziwe” („Wölfe. Wahre Geschichten”) otrzymała nominację w kategorii literatura faktu do nagrody Deutscher Jugendliteraturpreis. Autorami książki są: Michał Figura doktorant z Zakładu Ekologii Wydziału Biologii UW oraz Aleksandra i Daniel Mizielińscy, którzy są także ilustratorami książki. Gratulujemy!

Deutscher Jugendliteraturpreis jest najważniejszą niemiecką nagrodą dla literatury dziecięcej i młodzieżowej. Wyniki jesienią na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie (16-20 października 2024).

„Wilki. Historie prawdziwe” to komiksowa historia o życia wilków, a także o prowadzonych badaniach nad tym gatunkiem. Wszyscy bohaterowie komiksu to naukowcy, którzy zawodowo zajmują się wilkami, wśród nich są uczeni z Wydziału Biologii UW: dr hab. Sabina Pierużek-Nowak prof. ucz. i dr hab. inż. Robert Mysłajek prof. ucz.

Książka „Wilki. Historie prawdziwe” została przetłumaczona na język niemiecki przez Thomasa Weilera oraz Marlenę Breuer, wydana przez wydawnictwo Moritz Verlag. Niemieckie wydanie komiksu otrzymało nagrodę EMYS za najlepszą książkę non-fiction dla dzieci i młodzieży. Nagroda EMYS przyznawana jest przez stowarzyszenie proWissen oraz Bibliotekę Miejską w Poczdamie.

Polskie wydanie, z Wydawnictwa Dwie Siostry, otrzymało nagrodę główną w kategorii „Książki dla dzieci i młodzieży” w konkursie ogłoszonym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek „Najpiękniejsza Polska Książka 2022”.