Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Naukowcy z Instytutu Biologii Ewolucyjnej współautorami artykułu w “Journal of Vertebrate Paleontology”

Członkowie grupy paleobiologicznej Instytutu Biologii Ewolucyjnej Uniwersytetu Warszawskiego (Łukasz Czepiński, Mateusz Tałanda, Wojciech Pawlak, Adam Rytel) oraz naukowcy z Instytutu Paleobiologii PAN i Wydziału Geologii UW są autorami artykułu, który pojawił się na łamach czasopisma “Journal of Vertebrate Paleontology”.

Tytuł artykułu to “An Upper Triassic Terrestrial Vertebrate Assemblage from the Forgotten Kocury Locality (Poland) with a New Aetosaur Taxon”. W tekście podsumowano badania mające miejsce w odkrytym na nowo stanowisku z okresu późnego triasu w Kocurach koło Dobrodzienia (województwo opolskie).

Z Kacur pochodzą historycznie pierwsze pewne szczątki dinozaurów z terenu dzisiejszej Polski – opisane w 1932 r. pod nazwą Volecipes guerichi. Stanowisko popadło jednak w zapomnienie na niemal 100 lat. W najnowszej publikacji podsumowane zostały obecne prace wykopaliskowe prowadzone na terenie lasu w Kocurach, które rozpoczęły się w 2012 r. Zaowocowały one odnalezieniem nowych skamieniałości późnotriasowych kręgowców, w tym ryb dwudysznych, żółwi i nowego aetozaura, nazwanego Kocurypelta silvestris (co z łaciny oznacza “leśny pancerz z Kocur”), charakteryzującego się nietypową budową czaszki.

Nowe odkrycia poszerzają wiedzę na temat różnorodności kręgowców w basenie germańskim w okresie późnego triasu, co może świadczyć o obecności jeszcze nierozpoznanych taksonów.