Pracownia Hodowli Zwierząt i Komórek

Pracownia hodowli zwierząt i komórek prowadzi stałe hodowle zwierząt, głównie owadów, nicieni wolno żyjących, nicieni pasożytniczych, pierwotniaków oraz linii komórek do hodowli endopasożytów.

Oferuje wsparcie wysoce wykwalifikowanego personelu do opieki nad prowadzonymi w Pracowni hodowlami, a także pomoc w planowaniu i przeprowadzaniu badań oraz sprzedaż materiału biologicznego.

Posiada ona pokój chłodnię, 3 pokoje termostabilne do hodowli owadów, pokoje do hodowli pierwotniaków i pasożytów, oddzielne pomieszczeniem do pracy nad materiałem zakaźnym oraz pomieszczenia do prowadzenia hodowli w sterylnych warunkach. Pokoje wyposażone są w inkubatory, a pozostałe zaplecze techniczne to zmywalnia, magazyn paszy, pokój do przygotowania diet i do sterylizacji.

Pracownia zlokalizowana jest w Zakładzie Fizjologii Zwierząt, w którym w sposób ciągły hodowanych jest kilka gatunki owadów oraz w Zakładzie Parazytologii, w którym znajduje się hodowla różnych gatunków pierwotniaków, nicieni, a także linii komórek do hodowli endopasożytów. Wszystkie usługi świadczone są zarówno dla pracowników Wydziału, jak i dla jednostek zewnętrznych.

Zakres świadczonych usług

• prowadzenie hodowli stałej i hodowli na zamówienie;
  • planowanie badań z wykorzystaniem stałych oraz innych hodowli na zamówienie;
  • przeprowadzanie doświadczeń zgodnie z ustalonym planem;
  • prowadzenie hodowli komórek w pomieszczeniach GMO;
  • szkolenie z zakresu opieki nad owadami, pasożytami i pierwotniakami;
  • pomoc w zakresie formułowania wniosków do LKE;
  • udostępnianiu materiału do zajęć dydaktycznych;
  • możliwość udostępniania pomieszczeń laboratoryjnych.

Baza aparatury

• pokoje termostabilne;
  • inkubatory;
  • sprzęt laboratoryjny do prowadzenia hodowli owadów;
  • aparatura do pomiaru aktywności owadów.