Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Dr hab. Seweryn Mroczek zdobywcą grantu SONATA BIS 10

Dr hab. Seweryn Mroczek zdobywcą grantu SONATA BIS 10

Dr hab. Seweryn Mroczek z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego zdobył  grant w ramach konkursu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Nauki – SONATA BIS 10. Gratulujemy!

Tytuł projektu to „Niekanoniczna poliadenylacja mRNA oraz inne posttranskrypcyjne mechanizmy regulatorowe w adaptacyjnej odpowiedzi immunologicznej zależnej od komórek T.” – przyznana kwota na realizację badań to 3,5 mln zł.

Naukowe zainteresowania dr. hab. Seweryna Mroczka to badania różnych aspektów metabolizmu RNA w komórkach eukariotycznych oraz sekwencjonowanie kwasów nukleinowych.

Jak czytamy w opisie projektu: funkcje limfocytów T, odpowiedzialnych m.in. za niszczenie komórek zakażonych przez drobnoustroje, aktywowanie innych komórek układu immunologicznego, wydzielanie cytokin i tworzenie “pamięci” immunologicznej, są ściśle regulowane na poziomie ekspresji genów, która może odbywać się również na poziomie mRNA. Cząsteczki RNA powstające w wyniku transkrypcji genu posiadają specjalnie modyfikowane końce, które zwiększają ich stabilność oraz zdolność do użycia, jako matrycy dla rybosomów do syntezy białek. Tak zwany “koniec 5′ ” posiada stabilną strukturę czapeczki, zaś na “końcu 3′ ” znajduje się tzw. ogon poli(A), który jest dynamicznym ciągiem nukleotydów (głównie adenozyn), który może ulegać wydłużeniu i skracaniu. Dodatkowo, zasady azotowe w RNA ulegają również modyfikacjom chemicznym, co wpływa na jego funkcje i los w komórce. Wszystko to powoduje, że z jednego genu może powstać wiele różniących się cząsteczek RNA oraz konsekwencji różnych białek.

W projekcie dr hab. Seweryn Mroczek oraz jego zespół podejmą próbę rozszyfrowania na poziomie molekularnym, w jaki sposób cytoplazmatyczna poliadenylacja mRNA oraz inne mechanizmy modyfikacji tych cząsteczek wpływają na różnicowanie i funkcje komórek T. W tym celu wykorzystany zostanie nowoczesne podejście genomiczne oparte o najnowsze technologie sekwencjonowania kwasów nukleinowych, które dodatkowo zostanie usprawnione, oraz inne zaawansowane metody biologii molekularnej, aby uzyskać wgląd w badane procesy. Zespół spodziewa się, że realizacja tego projektu przyczyni się do lepszego zrozumienia metabolizmy RNA i jego znaczenia regulacyjnego w odpowiedzi immunologicznej.