Badaczki i badacze z Wydziału Biologii wśród 2% najbardziej wpływowych naukowców świata

Pięcioro badaczek i badaczy z Wydziału Biologii UW zostało zaliczonych do grona najbardziej wpływowych naukowców świata w kontekście całego dorobku naukowego. Gratulujemy!

Po raz czwarty ukazało się zestawienie 2% najbardziej wpływowych uczonych z całego świata reprezentujących wszystkie dziedziny nauki, opublikowane przez Uniwersytet Stanforda. Baza danych utworzona została na podstawie cytowań (oraz pokrewnych wskaźników) dorobku dostępnego w bazie Scopus i zawiera zestawienie w oparciu o dwie kategorie: całego dorobku naukowego oraz tylko jednego roku.

Dwoje badaczy z Wydziału Biologii znalazło się w tym prestiżowym zestawieniu na liście uwzględniającej publikacje z minionego roku kalendarzowego (wpływ publikacji mierzony cytowaniami):

• prof. dr hab. Anna Bajer – kierowniczka Zakładu Eko-Epidemiologii Chorób Pasożytniczych z Instytutu Biologii Rozwoju i Nauk Biomedycznych;
  • prof. dr hab. Jerzy Dzik prof. em. – paleontolog i ewolucjonista z Instytutu Biologii Ewolucyjnej.

Troje badaczy z Wydziału Biologii znalazło się na liście uwzględniającej analizę danych zbieranych od 1960 roku, która dotyczy całego dorobku naukowego (z uwzględnieniem zarówno osób aktywnych zawodowo, jak i tych, które zakończyły już karierę):

• prof. dr hab. Danuta Maria Antosiewicz – kierowniczka Zakładu Molekularnych Podstaw Homeostazy Metali u Roślin z Instytutu Biologii Eksperymentalnej i Biotechnologii Roślin Wydziału Biologii UW;
  • prof. dr hab. Małgorzata Stpiczyńska – botaniczka z Ogrodu Botanicznego UW;
  • prof. dr hab. Z. Maciej Gliwicz prof. em. – hydrobiolog i ewolucjonista, związany z Zakładem Hydrobiologii Instytutu Biologii Funkcjonalnej i Ekologii.

W rankingu World’s Top 2% Scientists 2022 sklasyfikowano łącznie siedemdziesięcioro czworo badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego. Pełna lista najbardziej wpływowych naukowców na świecie dostępna jest na stronie Elsevier.