Zespół z Zakładu Biologii Molekularnej opracował narzędzie bioinformatyczne do analizy białek

Zespół kierowany przez dr. Takao Ishikawę z Zakładu Biologii Molekularnej Wydziału Biologii UW opracował nowe narzędzie bioinformatyczne do analizy białek. Narzędzie BioS2Net (Biological Sequence and Structure Network) wykorzystuje uczenie maszynowe i umożliwia klasyfikację nowo poznanych białek nie tylko na podstawie podobieństwa sekwencji aminokwasowych, ale także ich struktury przestrzennej. Publikacja na ten temat ukazała się na łamach International Journal of Molecular Science (Impact Factor 5,924).

Autorami pracy są: student lic. Albert Roethel (Wydział Biologii UW, Kolegium MISMaP), dr Piotr Biliński (Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW) oraz dr Takao Ishikawa (Wydział Biologii UW). Narzędzie BioS2Net zostało opracowane jako praca licencjacka lic. Roethla, którego opiekunem był dr Ishikawa. Pierwotna wersja BioS2Net następnie została zmodyfikowana we współpracy z dr. Bilińskim i opublikowana w czasopiśmie naukowym.

Publikacja ta powstała dzięki udanej współpracy Wydziału Biologii oraz Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki. Jest ona także przykładem tego, że badania prowadzone na Wydziale Biologii UW przez studentów w ramach pracowni licencjackiej mogą w całości stanowić materiał na publikację naukową