Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

XIII Dzień Komórek Macierzystych – relacja

Blisko pół tysiąca licealistów wzięło udział w XIII Międzynarodowym Dniu Komórek Macierzystych (UniStem Day) na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, który miał miejsce 5 marca. Wydarzenie po raz pierwszy zorganizowane zostało w 2008 r. na Uniwersytecie w Mediolanie. O tego czasu dołączyło do niego kilkadziesiąt uniwersytetów i instytutów naukowych z całego świata. Wydział Biologii dołączył do niego w 2016 r.

Odbiorcami są zawsze uczniowie szkół średnich i ich nauczyciele. W tym roku, z powodu pandemii, wydarzenie odbyło się w trybie on-line. Jego organizacja była możliwa dzięki zaangażowaniu i współpracy naukowców z Zakładów Cytologii, Embriologii i Immunologii WB UW. Celem spotkania było upowszechninie rzetelnej wiedzy o komórkach macierzystych oraz ich zastosowaniu w medycynie. Program spotkania obejmował wykłady, warsztaty oraz rozmowę z naukowcami, dzięki czemu uczniowie mogli poznać życie naukowe “od kuchni”. Z gościem specjalnym prof. Marcinem Drągiem, kierownikiem Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania na Politechnice Warszawskiej, uczniowie rozmawiali o roli nauki i naukowców w dobie pandemii. Pod koniec spotkania uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę o komórkach macierzystych biorąc udział w krótkim quizie naukowym.

W wykładach wzięło udział ponad 400 licealistów, natomiast w warsztatach on-line uczestniczyło 78 uczniów.

Program obejmował wykłady:

  • Bo w nas jest moc czyli o komórkach totipotencjalnych – mgr Ewa Kosyl (Zakład Embriologii WB UW)
  • Mogę wszystko, ale czy chcę wszystko? Czyli o pluripotencjalnych komórkach macierzystych – mgr Karolina Kielczyk (Zakład Cytologii WB UW)
  • Multipotencjalne komórki macierzyste – rola w organizmie – mgr Bartosz Mierzejewski (Zakład Cytologii WB UW)
  • Czy komórki satelitowe są macierzyste? – dr hab. Iwona Grabowska-Kowalik (Zakład Cytologii WB UW)
  • Wykorzystanie kliniczne komórek macierzystych – mgr Zuzanna Michalska (Zakład Cytologii WB UW)

Warsztaty:

  • Na własne oczy – hodowla mięśniowych komórek macierzystych. Prowadząca: dr hab. Małgorzata Zimowska-Wypych (Zakład Cytologii WB UW)
  • Wielkie możliwości małego zarodka i… embriologa. Prowadzące: dr hab. Aneta Suwińska, dr Katarzyna Krawczyk, Monika Fluks, Ewa Winek (Zakład Embriologii WB UW)
  • Hematopoetyczne komórki macierzyste – tajemniczy ochroniarz. Prowadzące: dr Katarzyna Bocian, dr Ewelina Kiernozek (Zakład Immunologii WB UW)

Koordynatorem XIII Dnia Komórek Macierzystych na WB UW była dr Anita Florkowska a prowadzącymi Kacper Bielak i Magdalena Kosmala. Za zapisy uczestników i kontakt ze szkołami odpowiadała Karolina Kielczyk. Reżyserami transmisji on-line byli dr Robert Meronka oraz dr Michał Chiliński.

Zapraszamy za rok!