Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wystawa „Mitologiczne Florarium. Opowieści o kwiatach Greków i Rzymian” w Ogrodzie Botanicznym UW

Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego i Ogród Botaniczny UW zapraszają do obejrzenia edukacyjnej wystawy „Mitologiczne Florarium. Opowieści o kwiatach Greków i Rzymian”. Ekspozycja jest dostępna w galerii plenerowej Ogrodu Botanicznego do 30 września.

Kluczem przewodnim wystawy jest dziewięć spośród dwudziestu jeden kwiatów występujących najczęściej w mitach. Na wystawie „Mitologicznym Florarium” można przeczytać ich botaniczny opis oraz poznać ich symboliczne znaczenie. Zaprezentowane zostały następujące gatunki: narcyz biały, hiacynt wschodni, słonecznik zwyczajny, ostróżeczka ogrodowa, mak lekarski, róża ‘Boule de Neige’, chaber bławatek, grzybień egipski i piwonia lekarska.

Autorami wystawy są: Aleksandra Michalska-Szwagierczak (grafiki kwiatów i powiązanych z nimi postaci mitologicznych), Agnieszka Krzyk (opisy botaniczne) i Maciej Czeszewski (koncepcja merytoryczna całości i opisy mitologiczne).

Aż dwadzieścia roślin, wymienionych w mitologii Greków i Rzymian, rośnie w Ogrodzie Botanicznym UW.

Impulsem do stworzenia ekspozycji „Mitologiczne Florarium” jest setna rocznica wydania „Mitologii” Jana Parandowskiego – książki z pogranicza prozy fabularnej i eseju, podejmującej temat mitów starożytnych Greków i Rzymian oraz ich kultury. Pozycja ta, wydana w 1924 r., weszła z biegiem lat do kanonu lektur szkolnych, stała się dla wielu pokoleń czytelników podstawowym źródłem wiedzy o antyku i z czasem jedną z najważniejszych książek polskiej kultury. Wystawa pokazuje, jak mity Greków i Rzymian oraz ich dziedzictwo kulturowe „funkcjonują botanicznie” w świecie współczesnym.

Wystawa będzie dostępna do 30 września 2024 roku w galerii plenerowej Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego – w Alejach Ujazdowskich 4, między wejściem głównym do Ogrodu Botanicznego UW a pierwszym wejściem do Łazienek Królewskich w Warszawie.