Wykład dr. Charbela Darido z Peter MacCallum Cancer Centre w Melbourne na Wydziale Biologii UW

Instytut Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii UW zaprasza na wykład dr. Charbela Darido – lidera grupy i kierownika pracowni w Dziale Badań nad Rakiem w Peter MacCallum Cancer Centre, Melbourne, Australia. Spotkanie z badaczem odbędzie się 21 marca 2023 r. (wtorek) o godz. 12:00-13:30 na Wydziale Biologii UW, sala 102 B. Wstęp wolny.

Australijski naukowiec wygłosi wykład pod tytułem: „Breaching “barriers” in head and neck cancer development and treatment”, przygotowany w ramach wizyty mentoringowej Działania I.1.1/IV.1.1 „Program Mentor”. Wystąpienie będzie w języku angielskim.

Charbel Darido ukończył studia magisterskie z endokrynologii i fizjologii, a następnie studia doktoranckie na Uniwersytecie w Montpellier we Francji w 2008 r. Tematyką jego doktoratu był rak jelita grubego. Następnie odbył dwa staże podoktorskie w Royal Melbourne Hospital w laboratorium prof. Stephena Jane’a. W 2016 r. doktor Darido zainicjował program badawczy dotyczący nowotworów głowy i szyi w nowo powstałym Peter Mac Cancer Institute. Zespół doktora Darido bada powstawanie nowotworów głowy i szyi, a także czynniki onkogenne, sprzyjające powstawaniu przerzutującego raka płaskonabłonkowego jamy ustnej (oral squamous cell carcinoma – OSCC).

Charbel Darido zdobył międzynarodowe uznanie za swoje prace nad przedklinicznymi ludzkimi i zwierzęcymi modelami OSCC i za zastosowanie tych modeli w badaniach biologicznych mechanizmów odpowiedzialnych za choroby inwazyjne oraz do identyfikacji nowych celów terapeutycznych dla leków. Zasadniczym celem jego prac jest przełożenie wyników badań podstawowych na nowe metody zapobiegania i leczenia raka głowy i szyi, który charakteryzuje się wysoką zachorowalnością i umieralnością na całym świecie.