Wydział Biologii UW na 27. Festiwalu Nauki

„Nauka to podróż w przyszłość” – to hasło tegorocznego 27. Festiwalu Nauki w Warszawie. Po raz kolejny naukowczynie i naukowcy Wydziału Biologii UW oraz Ogrodu Botanicznego UW wezmą udział w tym wydarzeniu, które odbędzie się w dniach 15-29 września 2023 r.

Zapraszamy na spotkania, które będą mieć miejsce na Wydziale Biologii UW (ul. Miecznikowa 1, Warszawa):

• Czy da się zaprojektować lepszą przyszłość dla świata? – dr Monika Mętrak (17 września, godz. 15:00)
  • Enzymy jako miejsca działania leków – dr hab. Jakub Drożak (17 września, godz. 15:00)
  • Bioprospekcja – jak się przeszukuje metagenomy arktyczne i co w nich można znaleźć? – dr Takao Ishikawa (21 września, godz. 16:00)
  • Medycyna personalizowana i jej obecny stan w Polsce – dr hab. Tomasz Wilanowski (21 września, godz. 16:00)
  • Biologia jest kobietą – dr Karolina Łabędzka-Dmoch (21 września, godz. 17:00)
  • Ewolucja i informatyka – dr Miłosława Sokół (22 września, godz. 10:00)
  • Miasto niezrównoważone – dr Ingeborga Jarzyna (28 września, godz. 17:00)
  • Gdzie roślina ma serce i co ma wspólnego z puzzlami – dr hab. Marta Koblowska, dr n. med. Helena Kossowska, dr Marta Gapińska, mgr Martyna Koźbiał (20 września, godz. 15:00; 21 września, godz. 15:00)
  • Biochemik o odchudzaniu – dr Robert Jarzyna (24 września, godz. 11:00)

Warsztaty i wycieczki przyrodnicze przygotował także Ogród Botaniczny UW (Al. Ujazdowskie 4)

• Barwne i pachnące rabaty kwiatowe – warsztaty z projektowania – mgr inż. Magdalena Chełchowska (16 września, godz. 10:00)
  • Przyrodnicze zabawy z jesienią – Natalia Wielechowska (16 września, godz. 11:00)
  • Podróże z roślinami – Natalia Wielechowska (16 września, godz. 12:00)
  • Do tanga trzeba dwojga! – związki między roślinami, a ich zapylaczami – mgr Barbara Płaskonka, mgr Marcin Mazurkiewicz (16 września, godz. 13:00)

Uczniów szkół podstawowych i średnich zapraszamy na festiwalowe lekcje, które odbędą się w ostatnich dniach września na Wydziale Biologii UW ul. Miecznikowa 1:

• Żywa lekcja biologii – owady – dr Marcin Chrzanowski, mgr Agnieszka Suszczyńska, dr Monika Klejman (25 września, godz. 10:00)
  • Pluripotencjalne komórki macierzyste – charakterystyka i wykorzystanie – mgr Anna Ostaszewska (26 września, godz. 9:00)
  • Od degeneracji do rekonstrukcji – tajemnice regeneracji mięśni szkieletowych – dr hab. Edyta Brzóska-Wójtowicz, dr hab. Iwona Grabowska-Kowalik (26 września, godz. 9:30)
  • Co rośnie na chlebie, w cieście i w lesie? – zajęcia mikroskopowe – licencjat Beniamin Abramczyk, mgr Grzegorz Ostrowski, licencjat Maksymilian Nowak (26 września, godz. 10:00)
  • Czy komórki macierzyste są lekiem na wszystko? – mgr Zuzanna Michalska (26 września, godz. 10:30)
  • Warsztat mikrobiologa – mgr Julia Konarska, mgr Patrycja Gomza, mgr Paula Rożen (27 września, godz. 10:00)
  • Holistycznie o Muchomorze Czerwonym – licencjat Maksymilian Nowak (27 września, godz. 10:00)
  • Co to jest EPIGENETYKA? – dr hab. Marta Koblowska (27 września, godz. 10:00)

Spotkania, jak i lekcje, są bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych nauką. Na niektóre wydarzenia obowiązują wcześniejsze zapisy. Szczegółowy program na stronie www Festiwal Nauki.

Hasło „Nauka to podróż w przyszłość” odwołuje się do działalności patrona tegorocznego Festiwalu Nauki Pawła Edmunda Strzeleckiego (1797-1873), podróżnika, geografa, geologa, badacza i odkrywcy.